ħin lokaliUTC+1

L-enerġija solari tal-Ewropa / L-Italja

Prosumaturi

L-Italja: is-solari u l-prosumers

L-impjanti solari mir-reġistru uffiċjali tal-pajjiż, skont il-klassi tal-qawwa u r-reġjun.

Impjanti solari
1,875,870
fir-reġistru fl-31 ta’ Diċembru 2024
Qawwa installata
37GW
qawwa gross, it-tipi kollha
sa 10 kW
1,605,162
21% tal-qawwa totali

Skont il-klassi tal-qawwa

Kemm hemm impjanti f'kull klassi tal-qawwa u kemm qawwa jlaħħqu flimkien.

Qawwa installataImpjantiMWSehem mill-qawwa
≤ 1 kW10,308100%
1–2 kW60,292950%
2–3 kW317,3479022%
3–6 kW815,3473,93111%
6–10 kW401,8682,8928%
10–30 kW173,1812,7757%
30–50 kW25,2131,0513%
50–100 kW36,7632,8918%
100–200 kW15,6462,2896%
200–500 kW8,8203,0608%
0,5–1 MW8,8417,49820%
1–5 MW1,8564,11011%
5–10 MW2771,9665%
> 10 MW1113,53110%

Skont ir-reġjun: il-qawwa solari kollha

L-impjanti kollha, mill-bjut sal-parks, f'megawatts.

Valle d'Aosta — 40 MW · 4,323 impjantiPiemonte — 3,083 MW · 126,445 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiProvincia di Bolzano — 449 MW · 17,780 impjantiLiguria — 231 MW · 20,378 impjantiPiemonte — 3,083 MW · 126,445 impjantiPiemonte — 3,083 MW · 126,445 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiMarche — 1,516 MW · 58,287 impjantiVeneto — 3,748 MW · 259,069 impjantiFriuli Venezia Giulia — 1,211 MW · 75,375 impjantiFriuli Venezia Giulia — 1,211 MW · 75,375 impjantiFriuli Venezia Giulia — 1,211 MW · 75,375 impjantiVeneto — 3,748 MW · 259,069 impjantiVeneto — 3,748 MW · 259,069 impjantiVeneto — 3,748 MW · 259,069 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiMarche — 1,516 MW · 58,287 impjantiMarche — 1,516 MW · 58,287 impjantiMarche — 1,516 MW · 58,287 impjantiMarche — 1,516 MW · 58,287 impjantiAbruzzo — 1,115 MW · 46,389 impjantiAbruzzo — 1,115 MW · 46,389 impjantiAbruzzo — 1,115 MW · 46,389 impjantiMolise — 256 MW · 8,704 impjantiPuglia — 3,627 MW · 110,307 impjantiPuglia — 3,627 MW · 110,307 impjantiPuglia — 3,627 MW · 110,307 impjantiPuglia — 3,627 MW · 110,307 impjantiPuglia — 3,627 MW · 110,307 impjantiPuglia — 3,627 MW · 110,307 impjantiBasilicata — 585 MW · 22,171 impjantiCalabria — 833 MW · 54,958 impjantiCalabria — 833 MW · 54,958 impjantiCalabria — 833 MW · 54,958 impjantiCalabria — 833 MW · 54,958 impjantiCalabria — 833 MW · 54,958 impjantiBasilicata — 585 MW · 22,171 impjantiCampania — 1,525 MW · 84,869 impjantiCampania — 1,525 MW · 84,869 impjantiCampania — 1,525 MW · 84,869 impjantiLazio — 3,295 MW · 130,084 impjantiLazio — 3,295 MW · 130,084 impjantiLazio — 3,295 MW · 130,084 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiLiguria — 231 MW · 20,378 impjantiLiguria — 231 MW · 20,378 impjantiLiguria — 231 MW · 20,378 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiSardegna — 1,722 MW · 67,990 impjantiSardegna — 1,722 MW · 67,990 impjantiSardegna — 1,722 MW · 67,990 impjantiSardegna — 1,722 MW · 67,990 impjantiSardegna — 1,722 MW · 67,990 impjantiSardegna — 1,722 MW · 67,990 impjantiSardegna — 1,722 MW · 67,990 impjantiSardegna — 1,722 MW · 67,990 impjantiSicilia — 2,674 MW · 125,341 impjantiCampania — 1,525 MW · 84,869 impjantiPiemonte — 3,083 MW · 126,445 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiPiemonte — 3,083 MW · 126,445 impjantiLombardia — 4,959 MW · 307,072 impjantiLazio — 3,295 MW · 130,084 impjantiPiemonte — 3,083 MW · 126,445 impjantiPiemonte — 3,083 MW · 126,445 impjantiProvincia di Trento — 361 MW · 32,517 impjantiVeneto — 3,748 MW · 259,069 impjantiVeneto — 3,748 MW · 259,069 impjantiVeneto — 3,748 MW · 259,069 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiEmilia-Romagna — 3,574 MW · 186,140 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjantiUmbria — 732 MW · 37,022 impjantiUmbria — 732 MW · 37,022 impjantiLazio — 3,295 MW · 130,084 impjantiCampania — 1,525 MW · 84,869 impjantiAbruzzo — 1,115 MW · 46,389 impjantiFriuli Venezia Giulia — 1,211 MW · 75,375 impjantiMolise — 256 MW · 8,704 impjantiPiemonte — 3,083 MW · 126,445 impjantiToscana — 1,467 MW · 100,649 impjanti
< 500500–1,0001,000–2,000≥ 2,000MW
  1. 1 Lombardia 4,959MW
  2. 2 Veneto 3,748MW
  3. 3 Puglia 3,627MW
  4. 4 Emilia-Romagna 3,574MW
  5. 5 Lazio 3,295MW
  6. 6 Piemonte 3,083MW
  7. 7 Sicilia 2,674MW
  8. 8 Sardegna 1,722MW
  9. 9 Campania 1,525MW
  10. 10 Marche 1,516MW
  11. 11 Toscana 1,467MW
  12. 12 Friuli Venezia Giulia 1,211MW
  13. 13 Abruzzo 1,115MW
  14. 14 Calabria 833MW
  15. 15 Umbria 732MW
  16. 16 Basilicata 585MW
  17. 17 Provincia di Bolzano 449MW
  18. 18 Provincia di Trento 361MW
  19. 19 Molise 256MW
  20. 20 Liguria 231MW
  21. 21 Valle d'Aosta 40MW
Tabella sħiħa skont ir-reġjun
ReġjunImpjantiMWkW medju
Lombardia307,0724,95916.1
Veneto259,0693,74814.5
Puglia110,3073,62732.9
Emilia-Romagna186,1403,57419.2
Lazio130,0843,29525.3
Piemonte126,4453,08324.4
Sicilia125,3412,67421.3
Sardegna67,9901,72225.3
Campania84,8691,52518
Marche58,2871,51626
Toscana100,6491,46714.6
Friuli Venezia Giulia75,3751,21116.1
Abruzzo46,3891,11524
Calabria54,95883315.2
Umbria37,02273219.8
Basilicata22,17158526.4
Provincia di Bolzano17,78044925.3
Provincia di Trento32,51736111.1
Molise8,70425629.4
Liguria20,37823111.3
Valle d'Aosta4,323409.3

Il-qawwa solari, sena b'sena

Il-qawwa totali fl-aħħar ta' kull sena.

  1. 202330,319MW
  2. 202437,002MW
Minn fejn ġejjin iċ-ċifri

Iċ-ċifri huma meħuda mill-pubblikazzjonijiet ta' hawn fuq, fid-data murija; xejn mhu stmat.

Kalkulatur solariKemm jiswa u f'kemm żmien iħallas lura.Pannelli, pannelli b'batterija, jew batterija biss jekk diġà għandek pannelli. Il-kalkulatur juża r-radjazzjoni solari taż-żona tiegħek, il-konsum tad-dar u l-prezzijiet lokali tal-enerġija biex jistma l-ispiża, l-iffrankar annwali u ż-żmien tal-ħlas lura.Iftaħ il-paġna →