Rumunsko
Trh s energiou
Cena elektriny dnes
Výsledok aukcie denného trhu (čas: Bukurešť).
Aktuálny stav siete
Spotreba, výroba a saldo, aktualizované každú minútu.
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:10:43
Fyzické cezhraničné toky
Elektrina nameraná na všetkých hraniciach (október 2026), ocenená cenou denného trhu tejto oblasti.
| Hranica s | Vývoz, MWh | cena €/MWh | Dovoz, MWh | cena €/MWh | Rozdiel € |
|---|---|---|---|---|---|
| Bulharsko | 102 198 | 195,64 | 567 870 | 267,57 | −131 949 469 |
| Maďarsko | 39 998 | 146,44 | 251 009 | 246,00 | −55 891 766 |
| Ukrajina | 2 999 | 124,02 | 256 469 | 238,48 | −60 791 752 |
| Moldavsko | 222 657 | 262,89 | 19 588 | 206,04 | 54 499 451 |
| Srbsko | 93 539 | 174,59 | 39 346 | 271,83 | 5 635 458 |
188 498 079 € za 672 891 MWh, ktoré zostali v krajine, vychádza na 280,13 € za megawatthodinu, v mesiaci s priemerom 239,21.
Prvý riadok je energia, ktorú krajina potrebovala a dostala. Ďalšie dva — spolu 27 534 842 € — nevyplývajú z toho, koľko sa prenieslo, ale kedy: lacné hodiny na predaj, drahé hodiny na nákup. To je cena časového nesúladu, nie strata.
Fyzické cezhraničné toky a obchodné výmeny elektriny merajú rôzne javy. Údaje (ANRE) sa zobrazujú ako nezávislé oficiálne porovnanie a nemali by sa vykladať ako presné zosúladenie.
Všetky mesiace, všetky hranice
Toto nie je faktúra. Cezhraničná elektrina sa nepredáva z krajiny do krajiny: trhy sú prepojené a fyzický tok je výsledkom spoločnej aukcie. Tieto čísla oceňujú nameraný tok vlastnou cenou denného trhu tejto oblasti, aby sa oba smery dali porovnať na tej istej škále.
Toky sú namerané štvrťhodinu po štvrťhodine; hodinové hranice sa rozložia na štyri štvrťhodiny, ktoré pokrývajú, takže každá megawatthodina sa stretne s cenou, ktorá skutočne platila. Energia, ktorá vstupuje do krajiny, nie je to isté ako energia tu spotrebovaná — časť z nej len prechádza.
Komu sme predávali energiu
Komu sme predávali energiu, keď ju potreboval — posledné obdobie (30 d)
údaje za posledné obdobie (30 d) · pokryté dni: 30
-
Moldavsko 212,30 GWh
-
Bulharsko 112,32 GWh
-
Srbsko 76,85 GWh
-
Maďarsko 22,12 GWh
-
Ukrajina 1,47 GWh
Čo sme poslali susedom, podľa hraníc. Energia je sčítaná zo štvrťhodinových priemerov za dni, ktoré archív skutočne pokrýva. Priemerný výkon sa počíta za hodiny, v ktorých energia tiekla týmto smerom, nie za všetky hodiny. Krajina sa môže objaviť v oboch zoznamoch: s tým istým susedom v niektorých hodinách dovážame a v iných vyvážame.
Od koho sme kupovali energiu
Kto nám predával energiu, keď sme ju potrebovali — posledné obdobie (30 d)
údaje za posledné obdobie (30 d) · pokryté dni: 30
-
Bulharsko 514,92 GWh
-
Maďarsko 266,96 GWh
-
Ukrajina 264,54 GWh
-
Srbsko 41,21 GWh
-
Moldavsko 21,94 GWh
Čo nám poslali susedia, podľa hraníc. Energia je sčítaná zo štvrťhodinových priemerov za dni, ktoré archív skutočne pokrýva. Priemerný výkon sa počíta za hodiny, v ktorých energia tiekla týmto smerom, nie za všetky hodiny. Krajina sa môže objaviť v oboch zoznamoch: s tým istým susedom v niektorých hodinách dovážame a v iných vyvážame.
Podiely zdrojov
Každý zdroj s jeho podielom a emisným faktorom použitým v odhade uhlíka.
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:10:43
-
Vietor na pevnine 41% 2 967MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 11 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 4,5 g/kWh
-
Zemný plyn 22% 1 590MW
- Obnoviteľný
- nie
- Emisný faktor
- 490 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 106,8 g/kWh
-
Akumulačné vodné elektrárne 15% 1 072MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 24 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 3,5 g/kWh
-
Prietočné vodné elektrárne 10% 714MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 24 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 2,3 g/kWh
-
Čierne uhlie 8% 593MW
- Obnoviteľný
- nie
- Emisný faktor
- 820 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 66,6 g/kWh
-
Ostatné zdroje 3% 225MW
- Obnoviteľný
- nie
- Emisný faktor
- 490 g CO₂eq/kWh · slabý faktor, číslo je neisté
- Príspevok k národnému priemeru
- 15,1 g/kWh
-
Biomasa 1% 72MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 230 g CO₂eq/kWh · slabý faktor, číslo je neisté
- Príspevok k národnému priemeru
- 2,3 g/kWh
-
Slnečná energia 1% 64MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 45 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 0,4 g/kWh
Obnoviteľná energia
Podiel čistých zdrojov na celkovej výrobe.
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:10:43
- Vietor na pevnine2 967 MW
- Akumulačné vodné elektrárne1 072 MW
- Prietočné vodné elektrárne714 MW
- Biomasa72 MW
- Slnečná energia64 MW
Šípky a čísla sú merania, stav k 2. novembra o 14:10. Hranica, trasy 400 kV (počet: 460) a rozvodne (počet: 38) sú skutočné. Označené elektrárne sú veľké orientačné body sústavy, nie úplný zoznam.
Výmeny so susedmi
Zelená = vývoz (Rumunsko), oranžová = dovoz (Rumunsko).
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:10:43
Cena práve teraz, v celej Európe
Prebiehajúci interval, živé údaje z tohto okamihu, v každej ponukovej oblasti, pre ktorú máme cenu.
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:00:00
Rumunsko: 5. miesto z 46, poradie od najdrahšej. Presne rovnaká cena ako v jednej ďalšej oblasti. Priemer oblastí: 268 EUR/MWh.
-
1
Poľsko 596EUR/MWh
-
2
Írsko 459EUR/MWh
-
3
Slovensko 438EUR/MWh
-
4
Maďarsko 381EUR/MWh
-
5
Bulharsko 380EUR/MWh
-
5
Rumunsko 380EUR/MWh
-
7
Grécko 376EUR/MWh
-
8
Srbsko 371EUR/MWh
-
9
Litva 361EUR/MWh
-
9
Lotyšsko 361EUR/MWh
-
11
Severné Macedónsko 360EUR/MWh
-
12
Albánsko 358EUR/MWh
-
12
Kosovo 358EUR/MWh
-
14
Chorvátsko 346EUR/MWh
-
15
Česko 344EUR/MWh
-
16
Slovinsko 338EUR/MWh
-
17
Čierna Hora 322EUR/MWh
-
18
Rakúsko 321EUR/MWh
-
19
Švajčiarsko 310EUR/MWh
-
20
Estónsko 300EUR/MWh
-
20
Fínsko 300EUR/MWh
-
22
Švédsko (SE4) 291EUR/MWh
-
23
Dánsko (DK2) 279EUR/MWh
-
24
Taliansko (CENTRE_NORTH) 268EUR/MWh
-
24
Taliansko (CENTRE_SOUTH) 268EUR/MWh
-
24
Taliansko (NORTH) 268EUR/MWh
-
24
Taliansko (SARDINIA) 268EUR/MWh
-
28
Taliansko (CALABRIA) 260EUR/MWh
-
28
Taliansko (SICILY) 260EUR/MWh
-
28
Taliansko (SOUTH) 260EUR/MWh
-
31
Francúzsko 239EUR/MWh
-
32
Belgicko 226EUR/MWh
-
33
Dánsko (DK1) 224EUR/MWh
-
34
Holandsko 223EUR/MWh
-
35
Nemecko a Luxembursko 222EUR/MWh
-
36
Nórsko (NO2) 217EUR/MWh
-
37
Nórsko (NO1) 180EUR/MWh
-
38
Nórsko (NO5) 175EUR/MWh
-
39
Švédsko (SE3) 142EUR/MWh
-
40
Nórsko (NO3) 133EUR/MWh
-
41
Turecko 81EUR/MWh
-
42
Švédsko (SE2) 45EUR/MWh
-
43
Švédsko (SE1) 42EUR/MWh
-
44
Nórsko (NO4) 25EUR/MWh
-
45
Portugalsko 1EUR/MWh
-
46
Španielsko -12EUR/MWh
Veľkoobchodné ceny za interval, ktorý pokrýva tento okamih, ponuková oblasť po ponukovej oblasti — krajiny s viacerými oblasťami sa objavia raz za každú oblasť, s jej kódom v zátvorke. Priemer je aritmetický naprieč oblasťami, nevážený spotrebou: malá oblasť sa počíta rovnako ako veľká. Čísla nezahŕňajú sieťové tarify, spotrebnú daň ani DPH.
Koľko stálo vyrovnávanie sústavy za posledných 24 hodín
Výroba a spotreba sa nikdy nezhodujú dokonale. Prevádzkovateľ pokrýva rozdiel cez trh s regulačnou elektrinou a táto energia má vlastnú cenu. Stĺpce ukazujú náklady na vyrovnávanie v každom 15-minútovom intervale.
údaje za posledných 24 h · do 2. 11. 2026 15:45:00
Za 3 322,0 MWh regulačnej elektriny sa zaplatilo -5 971 194 lei, t. j. v priemere -1 797 lei/MWh. Najdrahší interval: 18:45, 131 714 lei.
Intervaly so zverejnenou cenou: 84 z 96. Ceny sú tie, ktoré pre každý interval vykazuje Transelectrica; konečné sa určia pri mesačnom zúčtovaní a môžu sa líšiť.
Kladná odchýlka = sústava mala energie nazvyš (prebytok); záporná = energia chýbala (nedostatok). Náklady sú cena odchýlky krát objem; pri prebytku tečú peniaze opačným smerom, preto je stĺpec záporný. Záporná cena je skutočná: vtedy ten, kto mal energiu nazvyš, platil za to, aby sa jej zbavil.
Zdroj: platforma transparentnosti ENTSO-E, články 17.1.G (ceny odchýlok) a 17.1.H (objemy odchýlok), ako ich vykazuje Transelectrica.
Kto spotrebúva: základ, pracovný rytmus, deň
Odhad z tvaru krivky spotreby, nie meranie podľa kategórií odberateľov — to sa v reálnom čase nezverejňuje. Tri časti: čo sa nikdy nezastaví, čo beží na zmeny v pracovných dňoch a čo sa zapína cez deň.
archív do 2. 11. 2026 13:00:00
Za posledných sedem dní bola spotreba v priemere 6 309 MW a pohybovala sa medzi 4 779 a 7 726 MW.
Ako sa meralo: medián hodín 02–05 za nedeľné rána (4 542 MW; počet rán: 8) a za pracovné rána od utorka do piatka (5 147 MW; počet rán: 32) v posledných týždňoch (počet týždňov: 8); priemer za posledných sedem dní. Časti sa od seba oddeľujú postupne a v súčte dávajú presne priemer.
Časti sú tvary krivky, nie kategórie odberateľov: základ obsahuje chladničku každej domácnosti rovnako ako závod, ktorý sa nikdy nezastaví; deň obsahuje aj jednozmenné továrne. „Priemysel“ a „domácnosti“ by boli slová, ktoré tieto údaje nedokážu obhájiť.
Predpoveď spotreby od prevádzkovateľa
Koľko by krajina mala spotrebovať, hodinu po hodine, podľa predpovede, ktorú prevádzkovateľ prenosovej sústavy zverejňuje na dnes a zajtra. Čiara je predpoveď; stĺpce sú doteraz nameraná spotreba.
predpoveď vydaná 2. 11. 2026 15:45:38 · ENTSO-E
Predpoveď pochádza od prevádzkovateľa prenosovej sústavy a je zverejnená na jeho vlastnej platforme — nie je to náš model. Počas dňa sa reviduje; pre každú hodinu sa zobrazuje posledné vydanie. Prebiehajúca hodina v stĺpcoch ukazuje len to, čo sa doteraz nazbieralo.
Živé toky na cezhraničných vedeniach
Tok nameraný práve teraz na každom fyzickom cezhraničnom vedení, z prevádzkového dátového toku.
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:10:43
3 566 MW teraz mimo
| Blok | Výpadok | Obdobie | |
|---|---|---|---|
| NPP CernavodaJadrová energia · CNE__U1_RET_CA | 650 MW | 28. 7. – 8. 11. | údržba |
| NPP CernavodaJadrová energia · CNE__U2_RET_CA | 650 MW | 13. 8. – 8. 11. | údržba |
| TPP RovinariHnedé uhlie | 286 MW | 20. 10. – 15. 11. | porucha |
| HPP VidraruAkumulačné vodné elektrárne | 219 MW | 17. 12. – 14. 1. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne | 194 MW | 1. 11. – 3. 12. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne · ChePortileDeFier_PFIERI3_CA | 194 MW | 15. 7. – 12. 11. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne · ChePortileDeFier_PFIERI6_CA | 194 MW | 30. 9. – 2. 11. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne | 194 MW | 1. 9. – 26. 3. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne | 194 MW | 1. 11. – 2. 12. | porucha |
| TPP IernutZemný plyn · Iernut_IERN5_CA | 188 MW | 2. 11. – 15. 11. | údržba |
a ďalšie: 8
Koľko prosumeri vyrábajú práve teraz
Odhadovaná výroba za túto hodinu vedľa inštalovaného výkonu a vedľa nameranej spotreby krajiny.
odhad: 2. 11. 2026 16:10:43
Odvodené, nie namerané. Veľké solárne parky údaje posielajú, takže poznáme ich koeficient využitia práve teraz — 1,9%, t. j. vyrobený výkon 64 MW pri inštalovanom výkone 3 395 MW. To isté slnko svieti na celú krajinu, preto tento koeficient aplikujeme na inštalovaný výkon prosumerov. Neistota dosahuje desiatky percent: strecha nemá sklon solárneho parku a tienenie ani sneh nie sú vo výpočte.
Dnešná solárna výroba, hodinu po hodine
Nameraný hodinový priemer za aktuálny miestny deň. Prebiehajúca hodina ukazuje len to, čo sa doteraz nazbieralo.
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:10:43
Dnešná veterná výroba, hodinu po hodine
Nameraný hodinový priemer za aktuálny miestny deň. Prebiehajúca hodina ukazuje len to, čo sa doteraz nazbieralo.
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:10:43
Dnešné úložiská, hodinu po hodine
Odvodené, nie načítané z kľúča: výroba, ktorú dátový tok zahŕňa do súčtu bez rozpisu — podľa správania ide o vybíjanie batérií. Stĺpec je priemer hodiny, bodkovaná čiara špičkový výkon hodiny.
živé údaje · stav k 2. 11. 2026 16:10:43
Dátový tok Transelectrica nemá kľúč pre úložiská. Číslo je rozdiel medzi zverejneným súčtom a pomenovanými zdrojmi: stály v noci, blízko nuly cez deň — správanie vybíjajúcej sa batérie. Je to dedukcia s takýmto označením, nie meranie.
Ako sme odhadli 202 g CO₂/kWh
Toto je odhad, nie meranie. Pre túto krajinu neexistuje oficiálne meranie uhlíkovej intenzity, preto ju počítame z mixu výroby.
Σ(výroba zdroja × faktor zdroja) / Σ(výroba), z kladných hodnôt, s faktormi životného cyklu.
Faktory sú hodnoty za životný cyklus — zahŕňajú výstavbu a palivo, nielen spaľovanie. Preto slnečná, veterná a jadrová energia nemajú nulový faktor. Zdroj: IPCC AR5 WG3, Anexa III, Tabelul A.III.2 (mediane), verzia 1.
| Zdroj | MW | g/kWh |
|---|---|---|
| Vietor na pevnine | 2 967 | 11 |
| Zemný plyn | 1 590 | 490 |
| Akumulačné vodné elektrárne | 1 072 | 24 |
| Prietočné vodné elektrárne | 714 | 24 |
| Čierne uhlie | 593 | 820 |
| Ostatné zdroje | 225 | 490 |
| Biomasa | 72 | 230 |
| Slnečná energia | 64 | 45 |
Správy z energetiky
Pozrite si všetky správyZatiaľ sa neobjavilo žiadne oznámenie. Keď sa objaví prvé, nájdete ho tu.
| Zdroj | Výkon (MW) | Z celku |
|---|---|---|
| Akumulačné vodné elektrárne | 3 404+52 | 19,0% |
| Vietor na pevnine | 3 068+41 | 17,2% |
| Slnečná energia | 2 788+1 200 | 15,6% |
| Prietočné vodné elektrárne | 2 780 | 15,6% |
| Zemný plyn | 2 275+96 | 12,7% |
| Hnedé uhlie | 1 557−470 | 8,7% |
| Jadrová energia | 1 300 | 7,3% |
| Ostatné zdroje | 493+356 | 2,8% |
| Biomasa | 119 | 0,7% |
| Čierne uhlie | 90−45 | 0,5% |
Ako sa počíta podiel obnoviteľných zdrojov
Σ(obnoviteľné zdroje, len kladné hodnoty) / Σ(všetky zdroje, len kladné).
Čitateľ: Vietor na pevnine, Akumulačné vodné elektrárne, Prietočné vodné elektrárne, Biomasa, Slnečná energia.
Menovateľ: 7 297 MW.
Prečerpávacie vodné elektrárne a odpad sa nezapočítavajú medzi obnoviteľné zdroje — prvé by energiu započítali dvakrát, druhý je čiastočne fosílny a jeho biogénny podiel sa nedá poctivo oddeliť.
Spotreba — 90 dní
Body: 87, rozlíšenie: P1D. Dlhé rozsahy sa obsluhujú z vopred vypočítaných agregátov — ročný graf z minútových údajov by do prehliadača zbytočne poslal stovky tisíc bodov. Náš archív sa začína 2015-01-04 22:00 UTC.
Podľa zdroja
Každý zdroj má vlastnú stránku s históriou a kontextom:
Slnečná energia · Veterná energia · Vodná energia · Jadrová energia · Elektrina zo zemného plynu · Elektrina z uhlia · Elektrina z biomasy
Elektrizačná sústava Rumunska
Rumunsko má jeden z najvyváženejších mixov výroby v Európe: voda, jadro, plyn, uhlie, vietor a slnko prispievajú porovnateľnými podielmi a žiadny zdroj neprevláda. Táto rovnováha je priamo viditeľná v grafe mixu výroby vyššie — a práve preto rumunská sústava prechádza cenovými krízami pokojnejšie ako susedia závislí od jediného zdroja.
Chrbticu sústavy tvoria vodné elektrárne na Dunaji a na vnútrozemských riekach, z veľkej časti prevádzkované spoločnosťou Hidroelectrica, a dva jadrové bloky elektrárne Cernavodă, ktoré spolu vyrábajú okolo 1 300 MW takmer bez prerušenia. K nim sa pridávajú veterné parky v Dobrudži — jedny z najväčších v juhovýchodnej Európe — a rýchlo rastúca fotovoltika.
Rumunsko a jeho susedia
Rumunská sieť je prepojená s Maďarskom, Srbskom, Bulharskom, Ukrajinou a Moldavskou republikou. Smer výmen sa mení z hodiny na hodinu: v deň so silným vetrom v Dobrudži Rumunsko vyváža, v bezveterný zimný večer dováža. Tabuľka tokov vyššie ukazuje stav práve teraz, hranicu po hranici.
Prepojenie s Moldavskou republikou má vlastný príbeh: od roku 2022 je moldavská sústava cez Rumunsko synchronizovaná s európskou a rumunský vývoz sa stal dôležitou súčasťou spotreby suseda.
Odkiaľ pochádzajú údaje
Čísla na tejto stránke pochádzajú z prevádzkového dátového toku, ktorý každú minútu načítavame od spoločnosti Transelectrica, rumunského prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Sú to surové merania zo systému SCADA — neoverené na zúčtovanie, ale presne tie, ktoré vidí národný dispečing.
Keď hodnota chýba, zobrazujeme „—“, nie nulu: nula je skutočné meranie (fotovoltika v noci naozaj vyrába nulu); chýbajúca hodnota je niečo iné. Úplná metodika vrátane toho, ako odhadujeme uhlíkovú intenzitu, je na stránke metodiky.
Upozornenia
Dostanete upozornenie v prehliadači, keď sa stane niečo, na čom vám záleží. Pravidlá sa vyhodnocujú lokálne, na živom toku údajov — fungujú, kým je otvorená karta s webom. E-mailové upozornenia prídu spolu s účtami v neskoršej fáze.
Vložte tieto údaje na svoj web
Skopírujte úryvok nižšie. Widget sa aktualizuje sám a do vašej stránky nenačítava žiadny JavaScript.
<iframe src="https://euroenergy.live/widgets/country/romania?lang=sk" width="100%" height="380"
style="border:1px solid #dbe1ec;border-radius:16px;max-width:400px" loading="lazy"
title="Rumunsko — Elektrina v reálnom čase"></iframe>
Zobraziť widget · Stiahnuť CSV
Zdroj: ENTSO-E Transparency Platform, Transelectrica ·
podiely sa počítajú z kladných hodnôt, pretože solárne parky v noci odoberajú zo siete ·
JSON API: /api/v1/countries/RO/latest