Rumunsko
Trh s energiou
Cena elektriny dnes
Výsledok aukcie denného trhu (čas: Bukurešť).
Aktuálny stav siete
Spotreba, výroba a saldo, aktualizované každú minútu.
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:57:23
Fyzické cezhraničné toky
Elektrina nameraná na všetkých hraniciach (október 2026), ocenená cenou denného trhu tejto oblasti.
| Hranica s | Vývoz, MWh | cena €/MWh | Dovoz, MWh | cena €/MWh | Rozdiel € |
|---|---|---|---|---|---|
| Bulharsko | 102 198 | 195,64 | 567 870 | 267,57 | −131 949 469 |
| Maďarsko | 39 998 | 146,44 | 251 009 | 246,00 | −55 891 766 |
| Ukrajina | 2 999 | 124,02 | 256 469 | 238,48 | −60 791 752 |
| Moldavsko | 222 657 | 262,89 | 19 588 | 206,04 | 54 499 451 |
| Srbsko | 93 539 | 174,59 | 39 346 | 271,83 | 5 635 458 |
188 498 079 € za 672 891 MWh, ktoré zostali v krajine, vychádza na 280,13 € za megawatthodinu, v mesiaci s priemerom 239,21.
Prvý riadok je energia, ktorú krajina potrebovala a dostala. Ďalšie dva — spolu 27 534 842 € — nevyplývajú z toho, koľko sa prenieslo, ale kedy: lacné hodiny na predaj, drahé hodiny na nákup. To je cena časového nesúladu, nie strata.
Fyzické cezhraničné toky a obchodné výmeny elektriny merajú rôzne javy. Údaje (ANRE) sa zobrazujú ako nezávislé oficiálne porovnanie a nemali by sa vykladať ako presné zosúladenie.
Všetky mesiace, všetky hranice
Toto nie je faktúra. Cezhraničná elektrina sa nepredáva z krajiny do krajiny: trhy sú prepojené a fyzický tok je výsledkom spoločnej aukcie. Tieto čísla oceňujú nameraný tok vlastnou cenou denného trhu tejto oblasti, aby sa oba smery dali porovnať na tej istej škále.
Toky sú namerané štvrťhodinu po štvrťhodine; hodinové hranice sa rozložia na štyri štvrťhodiny, ktoré pokrývajú, takže každá megawatthodina sa stretne s cenou, ktorá skutočne platila. Energia, ktorá vstupuje do krajiny, nie je to isté ako energia tu spotrebovaná — časť z nej len prechádza.
Komu sme predávali energiu
Komu sme predávali energiu, keď ju potreboval — posledné obdobie (30 d)
údaje za posledné obdobie (30 d) · pokryté dni: 30
-
Moldavsko 240,18 GWh
-
Bulharsko 127,68 GWh
-
Srbsko 65,77 GWh
-
Maďarsko 17,01 GWh
-
Ukrajina 1,11 GWh
Čo sme poslali susedom, podľa hraníc. Energia je sčítaná zo štvrťhodinových priemerov za dni, ktoré archív skutočne pokrýva. Priemerný výkon sa počíta za hodiny, v ktorých energia tiekla týmto smerom, nie za všetky hodiny. Krajina sa môže objaviť v oboch zoznamoch: s tým istým susedom v niektorých hodinách dovážame a v iných vyvážame.
Od koho sme kupovali energiu
Kto nám predával energiu, keď sme ju potrebovali — posledné obdobie (30 d)
údaje za posledné obdobie (30 d) · pokryté dni: 30
-
Bulharsko 456,97 GWh
-
Ukrajina 271,57 GWh
-
Maďarsko 269,00 GWh
-
Srbsko 44,52 GWh
-
Moldavsko 19,68 GWh
Čo nám poslali susedia, podľa hraníc. Energia je sčítaná zo štvrťhodinových priemerov za dni, ktoré archív skutočne pokrýva. Priemerný výkon sa počíta za hodiny, v ktorých energia tiekla týmto smerom, nie za všetky hodiny. Krajina sa môže objaviť v oboch zoznamoch: s tým istým susedom v niektorých hodinách dovážame a v iných vyvážame.
Podiely zdrojov
Každý zdroj s jeho podielom a emisným faktorom použitým v odhade uhlíka.
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:57:23
-
Zemný plyn 32% 1 552MW
- Obnoviteľný
- nie
- Emisný faktor
- 490 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 155,8 g/kWh
-
Vietor na pevnine 22% 1 067MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 11 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 2,4 g/kWh
-
Prietočné vodné elektrárne 16% 768MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 24 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 3,8 g/kWh
-
Čierne uhlie 12% 574MW
- Obnoviteľný
- nie
- Emisný faktor
- 820 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 96,4 g/kWh
-
Akumulačné vodné elektrárne 9% 420MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 24 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 2,1 g/kWh
-
Ostatné zdroje 6% 306MW
- Obnoviteľný
- nie
- Emisný faktor
- 490 g CO₂eq/kWh · slabý faktor, číslo je neisté
- Príspevok k národnému priemeru
- 30,7 g/kWh
-
Slnečná energia 3% 124MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 45 g CO₂eq/kWh
- Príspevok k národnému priemeru
- 1,1 g/kWh
-
Biomasa 1% 71MW
- Obnoviteľný
- áno
- Emisný faktor
- 230 g CO₂eq/kWh · slabý faktor, číslo je neisté
- Príspevok k národnému priemeru
- 3,3 g/kWh
Obnoviteľná energia
Podiel čistých zdrojov na celkovej výrobe.
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:57:23
- Vietor na pevnine1 067 MW
- Prietočné vodné elektrárne768 MW
- Akumulačné vodné elektrárne420 MW
- Slnečná energia124 MW
- Biomasa71 MW
Šípky a čísla sú merania, stav k 5. novembra o 05:57. Hranica, trasy 400 kV (počet: 460) a rozvodne (počet: 38) sú skutočné. Označené elektrárne sú veľké orientačné body sústavy, nie úplný zoznam.
Výmeny so susedmi
Zelená = vývoz (Rumunsko), oranžová = dovoz (Rumunsko).
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:57:23
Cena práve teraz, v celej Európe
Prebiehajúci interval, živé údaje z tohto okamihu, v každej ponukovej oblasti, pre ktorú máme cenu.
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:45:00
Rumunsko: 3. miesto z 45, poradie od najdrahšej. Presne rovnaká cena ako v jednej ďalšej oblasti. Priemer oblastí: 253 EUR/MWh.
-
1
Rakúsko 379EUR/MWh
-
2
Maďarsko 367EUR/MWh
-
3
Slovensko 365EUR/MWh
-
3
Rumunsko 365EUR/MWh
-
5
Bulharsko 364EUR/MWh
-
5
Grécko 364EUR/MWh
-
7
Slovinsko 361EUR/MWh
-
7
Chorvátsko 361EUR/MWh
-
7
Česko 361EUR/MWh
-
10
Poľsko 356EUR/MWh
-
11
Dánsko (DK2) 351EUR/MWh
-
12
Albánsko 340EUR/MWh
-
12
Kosovo 340EUR/MWh
-
14
Severné Macedónsko 330EUR/MWh
-
15
Srbsko 328EUR/MWh
-
16
Čierna Hora 325EUR/MWh
-
17
Švédsko (SE4) 312EUR/MWh
-
18
Španielsko 297EUR/MWh
-
19
Taliansko (CALABRIA) 290EUR/MWh
-
19
Taliansko (CENTRE_NORTH) 290EUR/MWh
-
19
Taliansko (CENTRE_SOUTH) 290EUR/MWh
-
19
Taliansko (NORTH) 290EUR/MWh
-
19
Taliansko (SARDINIA) 290EUR/MWh
-
19
Taliansko (SICILY) 290EUR/MWh
-
19
Taliansko (SOUTH) 290EUR/MWh
-
26
Nemecko a Luxembursko 287EUR/MWh
-
27
Francúzsko 273EUR/MWh
-
27
Portugalsko 273EUR/MWh
-
29
Dánsko (DK1) 266EUR/MWh
-
30
Belgicko 257EUR/MWh
-
31
Holandsko 250EUR/MWh
-
32
Írsko 218EUR/MWh
-
33
Nórsko (NO2) 204EUR/MWh
-
34
Nórsko (NO5) 192EUR/MWh
-
35
Nórsko (NO1) 190EUR/MWh
-
36
Švédsko (SE3) 138EUR/MWh
-
37
Estónsko 110EUR/MWh
-
37
Litva 110EUR/MWh
-
37
Lotyšsko 110EUR/MWh
-
40
Nórsko (NO3) 94EUR/MWh
-
41
Turecko 65EUR/MWh
-
42
Nórsko (NO4) 15EUR/MWh
-
43
Švédsko (SE1) 10EUR/MWh
-
43
Fínsko 10EUR/MWh
-
45
Švédsko (SE2) 1EUR/MWh
Veľkoobchodné ceny za interval, ktorý pokrýva tento okamih, ponuková oblasť po ponukovej oblasti — krajiny s viacerými oblasťami sa objavia raz za každú oblasť, s jej kódom v zátvorke. Priemer je aritmetický naprieč oblasťami, nevážený spotrebou: malá oblasť sa počíta rovnako ako veľká. Čísla nezahŕňajú sieťové tarify, spotrebnú daň ani DPH.
Koľko stálo vyrovnávanie sústavy za posledných 24 hodín
Výroba a spotreba sa nikdy nezhodujú dokonale. Prevádzkovateľ pokrýva rozdiel cez trh s regulačnou elektrinou a táto energia má vlastnú cenu. Stĺpce ukazujú náklady na vyrovnávanie v každom 15-minútovom intervale.
údaje za posledných 24 h · do 5. 11. 2026 7:45:00
Za 4 074,1 MWh regulačnej elektriny sa zaplatilo -2 437 561 lei, t. j. v priemere -598 lei/MWh. Najdrahší interval: 10:00, 159 048 lei.
Intervaly so zverejnenou cenou: 96 z 96. Ceny sú tie, ktoré pre každý interval vykazuje Transelectrica; konečné sa určia pri mesačnom zúčtovaní a môžu sa líšiť.
Kladná odchýlka = sústava mala energie nazvyš (prebytok); záporná = energia chýbala (nedostatok). Náklady sú cena odchýlky krát objem; pri prebytku tečú peniaze opačným smerom, preto je stĺpec záporný. Záporná cena je skutočná: vtedy ten, kto mal energiu nazvyš, platil za to, aby sa jej zbavil.
Zdroj: platforma transparentnosti ENTSO-E, články 17.1.G (ceny odchýlok) a 17.1.H (objemy odchýlok), ako ich vykazuje Transelectrica.
Kto spotrebúva: základ, pracovný rytmus, deň
Odhad z tvaru krivky spotreby, nie meranie podľa kategórií odberateľov — to sa v reálnom čase nezverejňuje. Tri časti: čo sa nikdy nezastaví, čo beží na zmeny v pracovných dňoch a čo sa zapína cez deň.
archív do 5. 11. 2026 5:00:00
Za posledných sedem dní bola spotreba v priemere 6 430 MW a pohybovala sa medzi 4 779 a 8 079 MW.
Ako sa meralo: medián hodín 02–05 za nedeľné rána (4 542 MW; počet rán: 8) a za pracovné rána od utorka do piatka (5 155 MW; počet rán: 32) v posledných týždňoch (počet týždňov: 8); priemer za posledných sedem dní. Časti sa od seba oddeľujú postupne a v súčte dávajú presne priemer.
Časti sú tvary krivky, nie kategórie odberateľov: základ obsahuje chladničku každej domácnosti rovnako ako závod, ktorý sa nikdy nezastaví; deň obsahuje aj jednozmenné továrne. „Priemysel“ a „domácnosti“ by boli slová, ktoré tieto údaje nedokážu obhájiť.
Predpoveď spotreby od prevádzkovateľa
Koľko by krajina mala spotrebovať, hodinu po hodine, podľa predpovede, ktorú prevádzkovateľ prenosovej sústavy zverejňuje na dnes a zajtra. Čiara je predpoveď; stĺpce sú doteraz nameraná spotreba.
predpoveď vydaná 5. 11. 2026 6:59:30 · ENTSO-E
Predpoveď pochádza od prevádzkovateľa prenosovej sústavy a je zverejnená na jeho vlastnej platforme — nie je to náš model. Počas dňa sa reviduje; pre každú hodinu sa zobrazuje posledné vydanie. Prebiehajúca hodina v stĺpcoch ukazuje len to, čo sa doteraz nazbieralo.
Živé toky na cezhraničných vedeniach
Tok nameraný práve teraz na každom fyzickom cezhraničnom vedení, z prevádzkového dátového toku.
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:57:23
3 203 MW teraz mimo
| Blok | Výpadok | Obdobie | |
|---|---|---|---|
| NPP CernavodaJadrová energia · CNE__U1_RET_CA | 650 MW | 28. 7. – 6. 11. | údržba |
| NPP CernavodaJadrová energia · CNE__U2_RET_CA | 650 MW | 13. 8. – 8. 11. | údržba |
| NPP CernavodaJadrová energia · CNE__U1_RET_CA | 610 MW | 6. 11. – 7. 11. | ohlásené |
| TPP RovinariHnedé uhlie | 286 MW | 20. 10. – 15. 11. | porucha |
| HPP VidraruAkumulačné vodné elektrárne | 219 MW | 17. 12. – 14. 1. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne | 194 MW | 1. 11. – 3. 12. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne · ChePortileDeFier_PFIERI3_CA | 194 MW | 15. 7. – 12. 11. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne | 194 MW | 1. 9. – 26. 3. | porucha |
| HPP Portile de Fier IPrietočné vodné elektrárne | 194 MW | 1. 11. – 2. 12. | porucha |
| TPP IernutZemný plyn · Iernut_IERN5_CA | 188 MW | 2. 11. – 15. 11. | údržba |
a ďalšie: 8
Koľko prosumeri vyrábajú práve teraz
Odhadovaná výroba za túto hodinu vedľa inštalovaného výkonu a vedľa nameranej spotreby krajiny.
odhad: 5. 11. 2026 7:57:23
Odvodené, nie namerané. Veľké solárne parky údaje posielajú, takže poznáme ich koeficient využitia práve teraz — 3,7%, t. j. vyrobený výkon 124 MW pri inštalovanom výkone 3 395 MW. To isté slnko svieti na celú krajinu, preto tento koeficient aplikujeme na inštalovaný výkon prosumerov. Neistota dosahuje desiatky percent: strecha nemá sklon solárneho parku a tienenie ani sneh nie sú vo výpočte.
Dnešná solárna výroba, hodinu po hodine
Nameraný hodinový priemer za aktuálny miestny deň. Prebiehajúca hodina ukazuje len to, čo sa doteraz nazbieralo.
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:57:23
Dnešná veterná výroba, hodinu po hodine
Nameraný hodinový priemer za aktuálny miestny deň. Prebiehajúca hodina ukazuje len to, čo sa doteraz nazbieralo.
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:57:23
Dnešné úložiská, hodinu po hodine
Odvodené, nie načítané z kľúča: výroba, ktorú dátový tok zahŕňa do súčtu bez rozpisu — podľa správania ide o vybíjanie batérií. Stĺpec je priemer hodiny, bodkovaná čiara špičkový výkon hodiny.
živé údaje · stav k 5. 11. 2026 7:57:23
Dátový tok Transelectrica nemá kľúč pre úložiská. Číslo je rozdiel medzi zverejneným súčtom a pomenovanými zdrojmi: stály v noci, blízko nuly cez deň — správanie vybíjajúcej sa batérie. Je to dedukcia s takýmto označením, nie meranie.
Ako sme odhadli 296 g CO₂/kWh
Toto je odhad, nie meranie. Pre túto krajinu neexistuje oficiálne meranie uhlíkovej intenzity, preto ju počítame z mixu výroby.
Σ(výroba zdroja × faktor zdroja) / Σ(výroba), z kladných hodnôt, s faktormi životného cyklu.
Faktory sú hodnoty za životný cyklus — zahŕňajú výstavbu a palivo, nielen spaľovanie. Preto slnečná, veterná a jadrová energia nemajú nulový faktor. Zdroj: IPCC AR5 WG3, Anexa III, Tabelul A.III.2 (mediane), verzia 1.
| Zdroj | MW | g/kWh |
|---|---|---|
| Zemný plyn | 1 552 | 490 |
| Vietor na pevnine | 1 067 | 11 |
| Prietočné vodné elektrárne | 768 | 24 |
| Čierne uhlie | 574 | 820 |
| Akumulačné vodné elektrárne | 420 | 24 |
| Ostatné zdroje | 306 | 490 |
| Slnečná energia | 124 | 45 |
| Biomasa | 71 | 230 |
Správy z energetiky
Pozrite si všetky správy| Zdroj | Výkon (MW) | Z celku |
|---|---|---|
| Akumulačné vodné elektrárne | 3 404+52 | 19,0% |
| Vietor na pevnine | 3 068+41 | 17,2% |
| Slnečná energia | 2 788+1 200 | 15,6% |
| Prietočné vodné elektrárne | 2 780 | 15,6% |
| Zemný plyn | 2 275+96 | 12,7% |
| Hnedé uhlie | 1 557−470 | 8,7% |
| Jadrová energia | 1 300 | 7,3% |
| Ostatné zdroje | 493+356 | 2,8% |
| Biomasa | 119 | 0,7% |
| Čierne uhlie | 90−45 | 0,5% |
Ako sa počíta podiel obnoviteľných zdrojov
Σ(obnoviteľné zdroje, len kladné hodnoty) / Σ(všetky zdroje, len kladné).
Čitateľ: Vietor na pevnine, Prietočné vodné elektrárne, Akumulačné vodné elektrárne, Slnečná energia, Biomasa.
Menovateľ: 4 882 MW.
Prečerpávacie vodné elektrárne a odpad sa nezapočítavajú medzi obnoviteľné zdroje — prvé by energiu započítali dvakrát, druhý je čiastočne fosílny a jeho biogénny podiel sa nedá poctivo oddeliť.
Spotreba — 30 dní
Body: 500, rozlíšenie: PT60M. Dlhé rozsahy sa obsluhujú z vopred vypočítaných agregátov — ročný graf z minútových údajov by do prehliadača zbytočne poslal stovky tisíc bodov. Náš archív sa začína 2015-01-04 22:00 UTC.
Podľa zdroja
Každý zdroj má vlastnú stránku s históriou a kontextom:
Slnečná energia · Veterná energia · Vodná energia · Jadrová energia · Elektrina zo zemného plynu · Elektrina z uhlia · Elektrina z biomasy
Elektrizačná sústava Rumunska
Rumunsko má jeden z najvyváženejších mixov výroby v Európe: voda, jadro, plyn, uhlie, vietor a slnko prispievajú porovnateľnými podielmi a žiadny zdroj neprevláda. Táto rovnováha je priamo viditeľná v grafe mixu výroby vyššie — a práve preto rumunská sústava prechádza cenovými krízami pokojnejšie ako susedia závislí od jediného zdroja.
Chrbticu sústavy tvoria vodné elektrárne na Dunaji a na vnútrozemských riekach, z veľkej časti prevádzkované spoločnosťou Hidroelectrica, a dva jadrové bloky elektrárne Cernavodă, ktoré spolu vyrábajú okolo 1 300 MW takmer bez prerušenia. K nim sa pridávajú veterné parky v Dobrudži — jedny z najväčších v juhovýchodnej Európe — a rýchlo rastúca fotovoltika.
Rumunsko a jeho susedia
Rumunská sieť je prepojená s Maďarskom, Srbskom, Bulharskom, Ukrajinou a Moldavskou republikou. Smer výmen sa mení z hodiny na hodinu: v deň so silným vetrom v Dobrudži Rumunsko vyváža, v bezveterný zimný večer dováža. Tabuľka tokov vyššie ukazuje stav práve teraz, hranicu po hranici.
Prepojenie s Moldavskou republikou má vlastný príbeh: od roku 2022 je moldavská sústava cez Rumunsko synchronizovaná s európskou a rumunský vývoz sa stal dôležitou súčasťou spotreby suseda.
Odkiaľ pochádzajú údaje
Čísla na tejto stránke pochádzajú z prevádzkového dátového toku, ktorý každú minútu načítavame od spoločnosti Transelectrica, rumunského prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Sú to surové merania zo systému SCADA — neoverené na zúčtovanie, ale presne tie, ktoré vidí národný dispečing.
Keď hodnota chýba, zobrazujeme „—“, nie nulu: nula je skutočné meranie (fotovoltika v noci naozaj vyrába nulu); chýbajúca hodnota je niečo iné. Úplná metodika vrátane toho, ako odhadujeme uhlíkovú intenzitu, je na stránke metodiky.
Upozornenia
Dostanete upozornenie v prehliadači, keď sa stane niečo, na čom vám záleží. Pravidlá sa vyhodnocujú lokálne, na živom toku údajov — fungujú, kým je otvorená karta s webom. E-mailové upozornenia prídu spolu s účtami v neskoršej fáze.
Vložte tieto údaje na svoj web
Skopírujte úryvok nižšie. Widget sa aktualizuje sám a do vašej stránky nenačítava žiadny JavaScript.
<iframe src="https://euroenergy.live/widgets/country/romania?lang=sk" width="100%" height="380"
style="border:1px solid #dbe1ec;border-radius:16px;max-width:400px" loading="lazy"
title="Rumunsko — Elektrina v reálnom čase"></iframe>
Zobraziť widget · Stiahnuť CSV
Zdroj: ENTSO-E Transparency Platform, Transelectrica ·
podiely sa počítajú z kladných hodnôt, pretože solárne parky v noci odoberajú zo siete ·
JSON API: /api/v1/countries/RO/latest