ora localăUTC+1

Solarul Europei / Țările de Jos

Prosumatori

Țările de Jos: solar și prosumatori

Instalațiile solare din registrul oficial al țării, pe clase de putere și pe regiuni.

Instalații solare
3.313.355
în registru la 31 decembrie 2025
Putere instalată
29GW
putere brută, toate tipurile
Pe locuințe
3.041.895
41 % din puterea totală

Pe clase de putere

Câte instalații sunt în fiecare clasă de putere și câtă putere adună.

Putere instalatăInstalațiiMWDin putere
≤ 15 kWp3.209.64312.64043 %
> 15 kWp103.71216.78757 %

Pe regiuni: locuințele

Instalațiile solare ale locuințelor, fără firme, în megawați.

Groningen — 511 MW · 134.720 instalațiiDrenthe — 514 MW · 123.867 instalațiiOverijssel — 994 MW · 229.777 instalațiiGelderland — 1.673 MW · 403.860 instalațiiLimburg — 1.019 MW · 237.338 instalațiiZeeland — 377 MW · 92.442 instalațiiNoord-Brabant — 2.146 MW · 494.735 instalațiiZuid-Holland — 1.740 MW · 479.055 instalațiiNoord-Holland — 1.340 MW · 380.612 instalațiiFryslân — 585 MW · 146.453 instalațiiFlevoland — 324 MW · 81.825 instalațiiUtrecht — 864 MW · 236.859 instalații
< 500500–1.0001.000–2.000≥ 2.000MW
  1. 1 Noord-Brabant 2.146MW
  2. 2 Zuid-Holland 1.740MW
  3. 3 Gelderland 1.673MW
  4. 4 Noord-Holland 1.340MW
  5. 5 Limburg 1.019MW
  6. 6 Overijssel 994MW
  7. 7 Utrecht 864MW
  8. 8 Fryslân 585MW
  9. 9 Drenthe 514MW
  10. 10 Groningen 511MW
  11. 11 Zeeland 377MW
  12. 12 Flevoland 324MW
Tabelul complet pe regiuni
RegiuneInstalațiiMWkW în medie
Noord-Brabant494.7352.1464,3
Zuid-Holland479.0551.7403,6
Gelderland403.8601.6734,1
Noord-Holland380.6121.3403,5
Limburg237.3381.0194,3
Overijssel229.7779944,3
Utrecht236.8598643,6
Fryslân146.4535854
Drenthe123.8675144,1
Groningen134.7205113,8
Zeeland92.4423774,1
Flevoland81.8253244

Puterea solară, an de an

Puterea totală la sfârșitul fiecărui an.

  1. 20197.226MW
  2. 202011.108MW
  3. 202114.823MW
  4. 202219.536MW
  5. 202324.712MW
  6. 202427.980MW
  7. 202529.426MW
De unde vin cifrele

Cifrele sunt transcrise din publicațiile de mai sus, la data arătată; nimic nu e estimat.

Calculator fotovoltaicCât te costă și în cât timp se amortizează.Panouri, baterie sau doar baterie dacă ai deja panouri. Calculatorul folosește radiația solară din zona ta, consumul locuinței și prețurile energiei pentru a estima costul, economia anuală și perioada de amortizare.Deschide pagina → Calculator energiePanoul meu de energieUrmărește consumul, facturile și regularizările într-un singur loc.Deschide pagina →