ħin lokaliUTC+1

L-enerġija solari tal-Ewropa / Il-Ġermanja

Prosumaturi

Il-Ġermanja: is-solari u l-prosumers

L-impjanti solari mir-reġistru uffiċjali tal-pajjiż, skont it-tip u r-reġjun, u t-tariffa mħallsa għall-enerġija mogħtija lill-grilja.

Impjanti solari
6,395,688
fir-reġistru fl-13 ta’ Ottubru 2026
Qawwa installata
131GW
qawwa gross, it-tipi kollha
Fuq bini u gallariji
6,375,718
64% tal-qawwa totali

Skont it-tip ta' impjant

Kemm hemm impjanti minn kull tip, kemm għandhom qawwa u kemm hu kbir impjant medju.

TipImpjantiMWSehem mill-qawwakW medju
Fuq bini4,846,10682,20063%17
Fuq l-art (parks)19,83446,74636%2,356.9
Sistemi bil-plakka (tal-gallarija)1,529,6121,6711%1.1
Oħrajn136580%427.9

Skont ir-reġjun: bini u gallariji

L-impjanti fuq il-bini u s-sistemi bil-plakka, jiġifieri s-sehem tad-djar u tan-negozji, f'megawatts.

Sachsen — 2,969 MW · 229,863 impjantiBayern — 19,937 MW · 1,423,669 impjantiRheinland-Pfalz — 4,434 MW · 379,197 impjantiSaarland — 792 MW · 77,334 impjantiSchleswig-Holstein — 2,675 MW · 216,933 impjantiNiedersachsen — 9,575 MW · 725,870 impjantiNordrhein-Westfalen — 14,376 MW · 1,183,490 impjantiBaden-Württemberg — 13,385 MW · 1,018,406 impjantiBrandenburg — 2,958 MW · 192,353 impjantiMecklenburg-Vorpommern — 1,832 MW · 95,442 impjantiBremen — 220 MW · 19,098 impjantiHamburg — 305 MW · 33,240 impjantiHessen — 4,920 MW · 430,982 impjantiThüringen — 2,127 MW · 139,059 impjantiSachsen-Anhalt — 2,793 MW · 146,097 impjantiBerlin — 575 MW · 64,685 impjanti
< 1,0001,000–2,0002,000–10,000≥ 10,000MW
  1. 1 Bayern 19,937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14,376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13,385MW
  4. 4 Niedersachsen 9,575MW
  5. 5 Hessen 4,920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4,434MW
  7. 7 Sachsen 2,969MW
  8. 8 Brandenburg 2,958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2,793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2,675MW
  11. 11 Thüringen 2,127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1,832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Tabella sħiħa skont ir-reġjun
ReġjunImpjantiMWkW medju
Bayern1,423,66919,93714
Nordrhein-Westfalen1,183,49014,37612.1
Baden-Württemberg1,018,40613,38513.1
Niedersachsen725,8709,57513.2
Hessen430,9824,92011.4
Rheinland-Pfalz379,1974,43411.7
Sachsen229,8632,96912.9
Brandenburg192,3532,95815.4
Sachsen-Anhalt146,0972,79319.1
Schleswig-Holstein216,9332,67512.3
Thüringen139,0592,12715.3
Mecklenburg-Vorpommern95,4421,83219.2
Saarland77,33479210.2
Berlin64,6855758.9
Hamburg33,2403059.2
Bremen19,09822011.5

Il-qawwa solari, sena b'sena

Il-qawwa totali fl-aħħar ta' kull sena; l-aħħar ringiela hija s-sena kurrenti.

  1. 201640,679MW
  2. 201742,293MW
  3. 201845,207MW
  4. 201948,864MW
  5. 202054,509MW
  6. 202160,219MW
  7. 202267,797MW
  8. 202383,258MW
  9. 2024100,755MW
  10. 2025118,050MW
  11. IX.2026130,675MW

It-tariffa għall-enerġija mogħtija lill-grilja

Għall-impjanti fuq il-bini mħaddma bejn 1 ta’ Awwissu 2026 u 31 ta’ Diċembru 2026, f'ċenteżmi kull kWh.

Qawwa installataGħoti tal-eċċessGħoti sħiħ
sa 10 kW7.70 ct/kWh12.22 ct/kWh
sa 40 kW6.66 ct/kWh10.24 ct/kWh
sa 100 kW5.44 ct/kWh10.24 ct/kWh

It-tariffa tiġi stabbilita skont id-data tat-tħaddim u l-qawwa. Fl-għoti tal-eċċess tapplika t-tariffa normali u s-sid jikkonsma l-bqija; fl-għoti sħiħ il-produzzjoni kollha tmur fil-grilja u tista' tintalab it-tariffa ogħla. Il-liġi li fuqha hija bbażata t-tabella tapplika sal-31 ta’ Diċembru 2026; ir-regola li jmiss qed tiġi diskussa fil-parlament.

Sistemi bil-plakka (tal-gallarija)

Qawwa massima tal-pannelli
2,000W
Qawwa massima tal-inverter
800VA
Sistemi li qed jaħdmu
1,529,612
1,671 MW

Kull impjant irid jiġi rreġistrat fir-reġistru nazzjonali fi żmien xahar mit-tħaddim.

Minn fejn ġejjin iċ-ċifri

Iċ-ċifri huma meħuda mill-pubblikazzjonijiet ta' hawn fuq, fid-data murija; xejn mhu stmat.