ora localăUTC+1

Solarul Europei / Germania

Prosumatori

Germania: solar și prosumatori

Instalațiile solare din registrul oficial al țării, pe tipuri și pe regiuni, și tariful plătit pentru energia livrată în rețea.

Instalații solare
6.395.688
în registru la 13 octombrie 2026
Putere instalată
131GW
putere brută, toate tipurile
Pe clădiri și balcoane
6.375.718
64 % din puterea totală

Pe tipuri de instalație

Câte instalații sunt de fiecare tip, câtă putere au și cât are o instalație în medie.

TipInstalațiiMWDin puterekW în medie
Pe clădiri4.846.10682.20063 %17
La sol (parcuri)19.83446.74636 %2.356,9
Sisteme plug-in (de balcon)1.529.6121.6711 %1,1
Altele136580 %427,9

Pe regiuni: clădiri și balcoane

Instalațiile pe clădiri și sistemele plug-in, adică partea care ține de case și de firme, în megawați.

Sachsen — 2.969 MW · 229.863 instalațiiBayern — 19.937 MW · 1.423.669 instalațiiRheinland-Pfalz — 4.434 MW · 379.197 instalațiiSaarland — 792 MW · 77.334 instalațiiSchleswig-Holstein — 2.675 MW · 216.933 instalațiiNiedersachsen — 9.575 MW · 725.870 instalațiiNordrhein-Westfalen — 14.376 MW · 1.183.490 instalațiiBaden-Württemberg — 13.385 MW · 1.018.406 instalațiiBrandenburg — 2.958 MW · 192.353 instalațiiMecklenburg-Vorpommern — 1.832 MW · 95.442 instalațiiBremen — 220 MW · 19.098 instalațiiHamburg — 305 MW · 33.240 instalațiiHessen — 4.920 MW · 430.982 instalațiiThüringen — 2.127 MW · 139.059 instalațiiSachsen-Anhalt — 2.793 MW · 146.097 instalațiiBerlin — 575 MW · 64.685 instalații
< 1.0001.000–2.0002.000–10.000≥ 10.000MW
  1. 1 Bayern 19.937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14.376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13.385MW
  4. 4 Niedersachsen 9.575MW
  5. 5 Hessen 4.920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4.434MW
  7. 7 Sachsen 2.969MW
  8. 8 Brandenburg 2.958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2.793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2.675MW
  11. 11 Thüringen 2.127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1.832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Tabelul complet pe regiuni
RegiuneInstalațiiMWkW în medie
Bayern1.423.66919.93714
Nordrhein-Westfalen1.183.49014.37612,1
Baden-Württemberg1.018.40613.38513,1
Niedersachsen725.8709.57513,2
Hessen430.9824.92011,4
Rheinland-Pfalz379.1974.43411,7
Sachsen229.8632.96912,9
Brandenburg192.3532.95815,4
Sachsen-Anhalt146.0972.79319,1
Schleswig-Holstein216.9332.67512,3
Thüringen139.0592.12715,3
Mecklenburg-Vorpommern95.4421.83219,2
Saarland77.33479210,2
Berlin64.6855758,9
Hamburg33.2403059,2
Bremen19.09822011,5

Puterea solară, an de an

Puterea totală la sfârșitul fiecărui an; ultimul rând e anul în curs.

  1. 201640.679MW
  2. 201742.293MW
  3. 201845.207MW
  4. 201948.864MW
  5. 202054.509MW
  6. 202160.219MW
  7. 202267.797MW
  8. 202383.258MW
  9. 2024100.755MW
  10. 2025118.050MW
  11. IX.2026130.675MW

Tariful pentru energia livrată în rețea

Pentru instalațiile pe clădiri puse în funcțiune între 1 august 2026 și 31 decembrie 2026, în cenți pe kWh.

Putere instalatăLivrarea surplusuluiLivrare integrală
până la 10 kW7,70 ct/kWh12,22 ct/kWh
până la 40 kW6,66 ct/kWh10,24 ct/kWh
până la 100 kW5,44 ct/kWh10,24 ct/kWh

Tariful se fixează după data punerii în funcțiune și după putere. La livrarea surplusului se aplică tariful obișnuit, iar restul energiei îl consumă proprietarul; la livrarea integrală, toată producția merge în rețea și se poate cere tariful mai mare. Legea care dă tabelul se aplică până la 31 decembrie 2026; regula următoare e în dezbatere parlamentară.

Sistemele plug-in (de balcon)

Putere maximă a panourilor
2.000W
Putere maximă a invertorului
800VA
Sisteme în funcțiune
1.529.612
1.671 MW

Orice instalație se înregistrează în registrul național în cel mult o lună de la punerea în funcțiune.

De unde vin cifrele

Cifrele sunt transcrise din publicațiile de mai sus, la data arătată; nimic nu e estimat.

Calculator fotovoltaicCât te costă și în cât timp se amortizează.Panouri, baterie sau doar baterie dacă ai deja panouri. Calculatorul folosește radiația solară din zona ta, consumul locuinței și prețurile energiei pentru a estima costul, economia anuală și perioada de amortizare.Deschide pagina → Calculator energiePanoul meu de energieUrmărește consumul, facturile și regularizările într-un singur loc.Deschide pagina →