lokalno vrijemeUTC+1

Solarna energija u Evropi / Holandija

Prozjumeri

Holandija: solarna energija i prozumeri

Solarne elektrane iz zvaničnog registra zemlje, po razredu snage i regiji.

Solarne elektrane
3.313.355
u registru na dan 31. decembar 2025.
Instalirana snaga
29GW
bruto snaga, sve vrste
Na stanovima
3.041.895
41% ukupne snage

Po razredu snage

Koliko elektrana ima u svakom razredu snage i kolika im je ukupna snaga.

Instalirana snagaElektraneMWUdio u snazi
≤ 15 kWp3.209.64312.64043%
> 15 kWp103.71216.78757%

Po regijama: stanovi

Solarne elektrane stanova, bez preduzeća, u megavatima.

Groningen — 511 MW · 134.720 elektraneDrenthe — 514 MW · 123.867 elektraneOverijssel — 994 MW · 229.777 elektraneGelderland — 1.673 MW · 403.860 elektraneLimburg — 1.019 MW · 237.338 elektraneZeeland — 377 MW · 92.442 elektraneNoord-Brabant — 2.146 MW · 494.735 elektraneZuid-Holland — 1.740 MW · 479.055 elektraneNoord-Holland — 1.340 MW · 380.612 elektraneFryslân — 585 MW · 146.453 elektraneFlevoland — 324 MW · 81.825 elektraneUtrecht — 864 MW · 236.859 elektrane
< 500500–1.0001.000–2.000≥ 2.000MW
  1. 1 Noord-Brabant 2.146MW
  2. 2 Zuid-Holland 1.740MW
  3. 3 Gelderland 1.673MW
  4. 4 Noord-Holland 1.340MW
  5. 5 Limburg 1.019MW
  6. 6 Overijssel 994MW
  7. 7 Utrecht 864MW
  8. 8 Fryslân 585MW
  9. 9 Drenthe 514MW
  10. 10 Groningen 511MW
  11. 11 Zeeland 377MW
  12. 12 Flevoland 324MW
Potpuna tabela po regijama
RegijaElektraneMWProsječno kW
Noord-Brabant494.7352.1464,3
Zuid-Holland479.0551.7403,6
Gelderland403.8601.6734,1
Noord-Holland380.6121.3403,5
Limburg237.3381.0194,3
Overijssel229.7779944,3
Utrecht236.8598643,6
Fryslân146.4535854
Drenthe123.8675144,1
Groningen134.7205113,8
Zeeland92.4423774,1
Flevoland81.8253244

Solarna snaga, godinu po godinu

Ukupna snaga na kraju svake godine.

  1. 20197.226MW
  2. 202011.108MW
  3. 202114.823MW
  4. 202219.536MW
  5. 202324.712MW
  6. 202427.980MW
  7. 202529.426MW
Odakle dolaze brojke

Brojke su preuzete iz gore navedenih publikacija, prema navedenom datumu; ništa nije procijenjeno.

Solarni kalkulatorKoliko košta i za koliko se isplati.Paneli, paneli s baterijom, ili samo baterija ako panele već imate. Kalkulator koristi sunčevo zračenje vašeg kraja, potrošnju kuće i lokalne cijene energije da procijeni trošak, godišnju uštedu i period povrata.Otvori stranicu →