yerel saatUTC+1

Avrupa'da güneş enerjisi / Almanya

Prosümerler

Almanya: güneş enerjisi ve prosumerlar

Ülkenin resmi sicilindeki güneş tesisleri, türe ve bölgeye göre, ve şebekeye verilen enerji için ödenen tarife.

Güneş tesisleri
6.395.688
13 Ekim 2026 itibarıyla sicilde
Kurulu güç
131GW
brüt güç, tüm türler
Binalarda ve balkonlarda
6.375.718
toplam gücün %64

Tesis türüne göre

Her türden kaç tesis olduğu, ne kadar güçleri olduğu ve bir tesisin ortalama büyüklüğü.

TürTesislerMWGüçteki payıOrtalama kW
Binalarda4.846.10682.200%6317
Arazide (santraller)19.83446.746%362.356,9
Fişe takılan (balkon) sistemleri1.529.6121.671%11,1
Diğer13658%0427,9

Bölgelere göre: binalar ve balkonlar

Binalardaki tesisler ve fişe takılan sistemler, yani hanelerin ve işletmelerin payı, megavat olarak.

Sachsen — 2.969 MW · 229.863 tesislerBayern — 19.937 MW · 1.423.669 tesislerRheinland-Pfalz — 4.434 MW · 379.197 tesislerSaarland — 792 MW · 77.334 tesislerSchleswig-Holstein — 2.675 MW · 216.933 tesislerNiedersachsen — 9.575 MW · 725.870 tesislerNordrhein-Westfalen — 14.376 MW · 1.183.490 tesislerBaden-Württemberg — 13.385 MW · 1.018.406 tesislerBrandenburg — 2.958 MW · 192.353 tesislerMecklenburg-Vorpommern — 1.832 MW · 95.442 tesislerBremen — 220 MW · 19.098 tesislerHamburg — 305 MW · 33.240 tesislerHessen — 4.920 MW · 430.982 tesislerThüringen — 2.127 MW · 139.059 tesislerSachsen-Anhalt — 2.793 MW · 146.097 tesislerBerlin — 575 MW · 64.685 tesisler
< 1.0001.000–2.0002.000–10.000≥ 10.000MW
  1. 1 Bayern 19.937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14.376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13.385MW
  4. 4 Niedersachsen 9.575MW
  5. 5 Hessen 4.920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4.434MW
  7. 7 Sachsen 2.969MW
  8. 8 Brandenburg 2.958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2.793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2.675MW
  11. 11 Thüringen 2.127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1.832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Bölgelere göre tam tablo
BölgeTesislerMWOrtalama kW
Bayern1.423.66919.93714
Nordrhein-Westfalen1.183.49014.37612,1
Baden-Württemberg1.018.40613.38513,1
Niedersachsen725.8709.57513,2
Hessen430.9824.92011,4
Rheinland-Pfalz379.1974.43411,7
Sachsen229.8632.96912,9
Brandenburg192.3532.95815,4
Sachsen-Anhalt146.0972.79319,1
Schleswig-Holstein216.9332.67512,3
Thüringen139.0592.12715,3
Mecklenburg-Vorpommern95.4421.83219,2
Saarland77.33479210,2
Berlin64.6855758,9
Hamburg33.2403059,2
Bremen19.09822011,5

Güneş gücü, yıl yıl

Her yıl sonundaki toplam güç; son satır içinde bulunulan yıldır.

  1. 201640.679MW
  2. 201742.293MW
  3. 201845.207MW
  4. 201948.864MW
  5. 202054.509MW
  6. 202160.219MW
  7. 202267.797MW
  8. 202383.258MW
  9. 2024100.755MW
  10. 2025118.050MW
  11. IX.2026130.675MW

Şebekeye verilen enerjinin tarifesi

1 Ağustos 2026 ile 31 Aralık 2026 arasında işletmeye alınan bina tesisleri için, kWh başına sent olarak.

Kurulu güçFazlanın verilmesiTamamının verilmesi
10 kW'a kadar7,70 ct/kWh12,22 ct/kWh
40 kW'a kadar6,66 ct/kWh10,24 ct/kWh
100 kW'a kadar5,44 ct/kWh10,24 ct/kWh

Tarife işletmeye alma tarihine ve güce göre belirlenir. Fazlanın verilmesinde olağan tarife uygulanır ve kalanı sahibi kendisi tüketir; tamamının verilmesinde tüm üretim şebekeye gider ve daha yüksek tarife talep edilebilir. Tablonun dayandığı yasa 31 Aralık 2026 tarihine kadar uygulanır; sonraki düzenleme mecliste görüşülmektedir.

Fişe takılan (balkon) sistemleri

Panellerin azami gücü
2.000W
İnverterin azami gücü
800VA
İşletmedeki sistemler
1.529.612
1.671 MW

Her tesis, işletmeye alındıktan sonra bir ay içinde ulusal sicile kaydedilmelidir.

Rakamlar nereden geliyor

Rakamlar, gösterilen tarih itibarıyla yukarıdaki yayınlardan aktarılmıştır; hiçbiri tahmin değildir.