LokalzäitUTC+1

Europas Solarenergie / Däitschland

Prosumeren

Däitschland: Solar a Prosumeren

D'Solaranlagen aus dem offiziellen Register vum Land, no Aart a Regioun, an d'Vergütung fir an d'Netz agespeist Energie.

Solaranlagen
6.395.688
am Register den 13. Oktober 2026
Installéiert Leeschtung
131GW
Bruttoleeschtung, all Aarten
Op Gebaier a Balkonen
6.375.718
64 % vun der Gesamtleeschtung

No Aart vun der Anlag

Wéi vill Anlagen et vun all Aart gëtt, wéi eng Leeschtung se hunn a wéi grouss eng Anlag am Duerchschnëtt ass.

AartAnlagenMWUndeel un der LeeschtungkW am Duerchschnëtt
Op Gebaier4.846.10682.20063 %17
Um Buedem (Parken)19.83446.74636 %2.356,9
Steckerfäerdeg Anlagen (Balkon)1.529.6121.6711 %1,1
Aner136580 %427,9

No Regioun: Gebaier a Balkonen

Anlagen op Gebaier a steckerfäerdeg Anlagen, also den Deel vun de Stéit an de Betriber, a Megawatt.

Sachsen — 2.969 MW · 229.863 anlagenBayern — 19.937 MW · 1.423.669 anlagenRheinland-Pfalz — 4.434 MW · 379.197 anlagenSaarland — 792 MW · 77.334 anlagenSchleswig-Holstein — 2.675 MW · 216.933 anlagenNiedersachsen — 9.575 MW · 725.870 anlagenNordrhein-Westfalen — 14.376 MW · 1.183.490 anlagenBaden-Württemberg — 13.385 MW · 1.018.406 anlagenBrandenburg — 2.958 MW · 192.353 anlagenMecklenburg-Vorpommern — 1.832 MW · 95.442 anlagenBremen — 220 MW · 19.098 anlagenHamburg — 305 MW · 33.240 anlagenHessen — 4.920 MW · 430.982 anlagenThüringen — 2.127 MW · 139.059 anlagenSachsen-Anhalt — 2.793 MW · 146.097 anlagenBerlin — 575 MW · 64.685 anlagen
< 1.0001.000–2.0002.000–10.000≥ 10.000MW
  1. 1 Bayern 19.937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14.376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13.385MW
  4. 4 Niedersachsen 9.575MW
  5. 5 Hessen 4.920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4.434MW
  7. 7 Sachsen 2.969MW
  8. 8 Brandenburg 2.958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2.793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2.675MW
  11. 11 Thüringen 2.127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1.832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Komplett Tabell no Regioun
RegiounAnlagenMWkW am Duerchschnëtt
Bayern1.423.66919.93714
Nordrhein-Westfalen1.183.49014.37612,1
Baden-Württemberg1.018.40613.38513,1
Niedersachsen725.8709.57513,2
Hessen430.9824.92011,4
Rheinland-Pfalz379.1974.43411,7
Sachsen229.8632.96912,9
Brandenburg192.3532.95815,4
Sachsen-Anhalt146.0972.79319,1
Schleswig-Holstein216.9332.67512,3
Thüringen139.0592.12715,3
Mecklenburg-Vorpommern95.4421.83219,2
Saarland77.33479210,2
Berlin64.6855758,9
Hamburg33.2403059,2
Bremen19.09822011,5

Solarleeschtung, Joer fir Joer

Gesamtleeschtung um Enn vun all Joer; déi lescht Zeil ass dat lafend Joer.

  1. 201640.679MW
  2. 201742.293MW
  3. 201845.207MW
  4. 201948.864MW
  5. 202054.509MW
  6. 202160.219MW
  7. 202267.797MW
  8. 202383.258MW
  9. 2024100.755MW
  10. 2025118.050MW
  11. IX.2026130.675MW

Vergütung fir agespeist Energie

Fir Gebaieanlagen, déi tëscht dem 1. August 2026 an dem 31. Dezember 2026 a Betrib gaange sinn, a Cent pro kWh.

Installéiert LeeschtungIwwerschossaspeisungVollaspeisung
bis 10 kW7,70 ct/kWh12,22 ct/kWh
bis 40 kW6,66 ct/kWh10,24 ct/kWh
bis 100 kW5,44 ct/kWh10,24 ct/kWh

D'Vergütung riicht sech no Datum vun der Inbetribsetzung an no der Leeschtung. Bei Iwwerschossaspeisung gëllt de gewéinleche Saz an de Besëtzer verbraucht de Rescht selwer; bei Vollaspeisung geet déi ganz Produktioun an d'Netz an den erhéichte Saz kann ugefrot ginn. D'Gesetz hannert dëser Tabell gëllt bis den 31. Dezember 2026; eng Nofolgeregel gëtt am Parlament diskutéiert.

Steckerfäerdeg Anlagen (Balkon)

Maximal Modulleeschtung
2.000W
Maximal Wiesselrichterleeschtung
800VA
Anlagen a Betrib
1.529.612
1.671 MW

All Anlag muss bannent engem Mount no der Inbetribsetzung am nationale Register ageschriwwe ginn.

Wou d'Zuelen hierkommen

D'Zuele si vun de Publikatiounen uewendriwwer iwwerholl, mat dem uginnen Datum; näischt ass geschat.