lokal tidUTC+1

Europas solenergi / Nederlandene

Prosumere

Nederlandene: sol og prosumere

Solcelleanlæggene i landets officielle register, efter effektklasse og region.

Solcelleanlæg
3.313.355
i registret pr. 31. december 2025
Installeret effekt
29GW
bruttoeffekt, alle typer
På boliger
3.041.895
41 % af den samlede effekt

Efter effektklasse

Hvor mange anlæg der er i hver effektklasse, og hvor meget effekt de samlet har.

Installeret effektAnlægMWAndel af effekten
≤ 15 kWp3.209.64312.64043 %
> 15 kWp103.71216.78757 %

Efter region: boliger

Boligernes solcelleanlæg, uden virksomheder, i megawatt.

Groningen — 511 MW · 134.720 anlægDrenthe — 514 MW · 123.867 anlægOverijssel — 994 MW · 229.777 anlægGelderland — 1.673 MW · 403.860 anlægLimburg — 1.019 MW · 237.338 anlægZeeland — 377 MW · 92.442 anlægNoord-Brabant — 2.146 MW · 494.735 anlægZuid-Holland — 1.740 MW · 479.055 anlægNoord-Holland — 1.340 MW · 380.612 anlægFryslân — 585 MW · 146.453 anlægFlevoland — 324 MW · 81.825 anlægUtrecht — 864 MW · 236.859 anlæg
< 500500–1.0001.000–2.000≥ 2.000MW
  1. 1 Noord-Brabant 2.146MW
  2. 2 Zuid-Holland 1.740MW
  3. 3 Gelderland 1.673MW
  4. 4 Noord-Holland 1.340MW
  5. 5 Limburg 1.019MW
  6. 6 Overijssel 994MW
  7. 7 Utrecht 864MW
  8. 8 Fryslân 585MW
  9. 9 Drenthe 514MW
  10. 10 Groningen 511MW
  11. 11 Zeeland 377MW
  12. 12 Flevoland 324MW
Fuld tabel efter region
RegionAnlægMWGennemsnitlig kW
Noord-Brabant494.7352.1464,3
Zuid-Holland479.0551.7403,6
Gelderland403.8601.6734,1
Noord-Holland380.6121.3403,5
Limburg237.3381.0194,3
Overijssel229.7779944,3
Utrecht236.8598643,6
Fryslân146.4535854
Drenthe123.8675144,1
Groningen134.7205113,8
Zeeland92.4423774,1
Flevoland81.8253244

Soleffekt år for år

Samlet effekt ved udgangen af hvert år.

  1. 20197.226MW
  2. 202011.108MW
  3. 202114.823MW
  4. 202219.536MW
  5. 202324.712MW
  6. 202427.980MW
  7. 202529.426MW
Hvor tallene kommer fra

Tallene er gengivet fra publikationerne ovenfor pr. den viste dato; intet er skønnet.