lokalno vrijemeUTC+1

Solarna energija u Evropi / Njemačka

Prozjumeri

Njemačka: solarna energija i prozumeri

Solarne elektrane iz zvaničnog registra zemlje, po vrsti i regiji, i tarifa koja se plaća za energiju predatu u mrežu.

Solarne elektrane
6.395.688
u registru na dan 13. oktobar 2026.
Instalirana snaga
131GW
bruto snaga, sve vrste
Na zgradama i balkonima
6.375.718
64% ukupne snage

Po vrsti elektrane

Koliko elektrana ima od svake vrste, kolika im je snaga i kolika je prosječna elektrana.

VrstaElektraneMWUdio u snaziProsječno kW
Na zgradama4.846.10682.20063%17
Na tlu (parkovi)19.83446.74636%2.356,9
Utičnički sistemi (balkonski)1.529.6121.6711%1,1
Ostalo136580%427,9

Po regijama: zgrade i balkoni

Elektrane na zgradama i utičnički sistemi, odnosno dio domaćinstava i preduzeća, u megavatima.

Sachsen — 2.969 MW · 229.863 elektraneBayern — 19.937 MW · 1.423.669 elektraneRheinland-Pfalz — 4.434 MW · 379.197 elektraneSaarland — 792 MW · 77.334 elektraneSchleswig-Holstein — 2.675 MW · 216.933 elektraneNiedersachsen — 9.575 MW · 725.870 elektraneNordrhein-Westfalen — 14.376 MW · 1.183.490 elektraneBaden-Württemberg — 13.385 MW · 1.018.406 elektraneBrandenburg — 2.958 MW · 192.353 elektraneMecklenburg-Vorpommern — 1.832 MW · 95.442 elektraneBremen — 220 MW · 19.098 elektraneHamburg — 305 MW · 33.240 elektraneHessen — 4.920 MW · 430.982 elektraneThüringen — 2.127 MW · 139.059 elektraneSachsen-Anhalt — 2.793 MW · 146.097 elektraneBerlin — 575 MW · 64.685 elektrane
< 1.0001.000–2.0002.000–10.000≥ 10.000MW
  1. 1 Bayern 19.937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14.376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13.385MW
  4. 4 Niedersachsen 9.575MW
  5. 5 Hessen 4.920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4.434MW
  7. 7 Sachsen 2.969MW
  8. 8 Brandenburg 2.958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2.793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2.675MW
  11. 11 Thüringen 2.127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1.832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Potpuna tabela po regijama
RegijaElektraneMWProsječno kW
Bayern1.423.66919.93714
Nordrhein-Westfalen1.183.49014.37612,1
Baden-Württemberg1.018.40613.38513,1
Niedersachsen725.8709.57513,2
Hessen430.9824.92011,4
Rheinland-Pfalz379.1974.43411,7
Sachsen229.8632.96912,9
Brandenburg192.3532.95815,4
Sachsen-Anhalt146.0972.79319,1
Schleswig-Holstein216.9332.67512,3
Thüringen139.0592.12715,3
Mecklenburg-Vorpommern95.4421.83219,2
Saarland77.33479210,2
Berlin64.6855758,9
Hamburg33.2403059,2
Bremen19.09822011,5

Solarna snaga, godinu po godinu

Ukupna snaga na kraju svake godine; posljednji red je tekuća godina.

  1. 201640.679MW
  2. 201742.293MW
  3. 201845.207MW
  4. 201948.864MW
  5. 202054.509MW
  6. 202160.219MW
  7. 202267.797MW
  8. 202383.258MW
  9. 2024100.755MW
  10. 2025118.050MW
  11. IX.2026130.675MW

Tarifa za energiju predatu u mrežu

Za elektrane na zgradama puštene u rad od 1. august 2026. do 31. decembar 2026., u centima po kWh.

Instalirana snagaPredaja viškaPotpuna predaja
do 10 kW7,70 ct/kWh12,22 ct/kWh
do 40 kW6,66 ct/kWh10,24 ct/kWh
do 100 kW5,44 ct/kWh10,24 ct/kWh

Tarifa se određuje prema datumu puštanja u rad i snazi. Kod predaje viška važi uobičajena tarifa, a ostatak troši vlasnik; kod potpune predaje sva proizvodnja ide u mrežu i može se zatražiti viša tarifa. Zakon na kojem se zasniva tabela primjenjuje se do 31. decembar 2026.; sljedeće pravilo raspravlja se u parlamentu.

Utičnički sistemi (balkonski)

Najveća snaga panela
2.000W
Najveća snaga invertora
800VA
Sistemi u radu
1.529.612
1.671 MW

Svaka elektrana mora se upisati u nacionalni registar u roku od mjesec dana od puštanja u rad.

Odakle dolaze brojke

Brojke su preuzete iz gore navedenih publikacija, prema navedenom datumu; ništa nije procijenjeno.