lokalni časUTC+1

Sončna energija v Evropi / Nemčija

Prozumerji

Nemčija: sončna energija in prosumerji

Sončne elektrarne iz uradnega registra države, po vrsti in regiji, ter tarifa, ki se plača za energijo, oddano v omrežje.

Sončne elektrarne
6.395.688
v registru na dan 13. oktober 2026
Nameščena moč
131GW
bruto moč, vse vrste
Na stavbah in balkonih
6.375.718
64 % skupne moči

Po vrsti elektrarne

Koliko elektrarn je posamezne vrste, kolikšna je njihova moč in kako velika je povprečna elektrarna.

VrstaElektrarneMWDelež močiPovprečno kW
Na stavbah4.846.10682.20063 %17
Na tleh (parki)19.83446.74636 %2356,9
Vtični sistemi (balkonski)1.529.61216711 %1,1
Drugo136580 %427,9

Po regijah: stavbe in balkoni

Elektrarne na stavbah in vtični sistemi, torej del gospodinjstev in podjetij, v megavatih.

Sachsen — 2969 MW · 229.863 elektrarneBayern — 19.937 MW · 1.423.669 elektrarneRheinland-Pfalz — 4434 MW · 379.197 elektrarneSaarland — 792 MW · 77.334 elektrarneSchleswig-Holstein — 2675 MW · 216.933 elektrarneNiedersachsen — 9575 MW · 725.870 elektrarneNordrhein-Westfalen — 14.376 MW · 1.183.490 elektrarneBaden-Württemberg — 13.385 MW · 1.018.406 elektrarneBrandenburg — 2958 MW · 192.353 elektrarneMecklenburg-Vorpommern — 1832 MW · 95.442 elektrarneBremen — 220 MW · 19.098 elektrarneHamburg — 305 MW · 33.240 elektrarneHessen — 4920 MW · 430.982 elektrarneThüringen — 2127 MW · 139.059 elektrarneSachsen-Anhalt — 2793 MW · 146.097 elektrarneBerlin — 575 MW · 64.685 elektrarne
< 10001000–20002000–10.000≥ 10.000MW
  1. 1 Bayern 19.937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14.376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13.385MW
  4. 4 Niedersachsen 9575MW
  5. 5 Hessen 4920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4434MW
  7. 7 Sachsen 2969MW
  8. 8 Brandenburg 2958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2675MW
  11. 11 Thüringen 2127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Celotna tabela po regijah
RegijaElektrarneMWPovprečno kW
Bayern1.423.66919.93714
Nordrhein-Westfalen1.183.49014.37612,1
Baden-Württemberg1.018.40613.38513,1
Niedersachsen725.870957513,2
Hessen430.982492011,4
Rheinland-Pfalz379.197443411,7
Sachsen229.863296912,9
Brandenburg192.353295815,4
Sachsen-Anhalt146.097279319,1
Schleswig-Holstein216.933267512,3
Thüringen139.059212715,3
Mecklenburg-Vorpommern95.442183219,2
Saarland77.33479210,2
Berlin64.6855758,9
Hamburg33.2403059,2
Bremen19.09822011,5

Sončna moč, leto za letom

Skupna moč ob koncu vsakega leta; zadnja vrstica je tekoče leto.

  1. 201640.679MW
  2. 201742.293MW
  3. 201845.207MW
  4. 201948.864MW
  5. 202054.509MW
  6. 202160.219MW
  7. 202267.797MW
  8. 202383.258MW
  9. 2024100.755MW
  10. 2025118.050MW
  11. IX.2026130.675MW

Tarifa za energijo, oddano v omrežje

Za elektrarne na stavbah, zagnane med 1. avgust 2026 in 31. december 2026, v centih na kWh.

Nameščena močOddaja presežkaCelotna oddaja
do 10 kW7,70 ct/kWh12,22 ct/kWh
do 40 kW6,66 ct/kWh10,24 ct/kWh
do 100 kW5,44 ct/kWh10,24 ct/kWh

Tarifa se določi glede na datum zagona in moč. Pri oddaji presežka velja običajna tarifa, preostanek pa porabi lastnik; pri celotni oddaji gre vsa proizvodnja v omrežje in je mogoče zahtevati višjo tarifo. Zakon, na katerem temelji tabela, se uporablja do 31. december 2026; naslednje pravilo je v parlamentarni razpravi.

Vtični sistemi (balkonski)

Največja moč panelov
2000W
Največja moč razsmernika
800VA
Sistemi v obratovanju
1.529.612
1671 MW

Vsako elektrarno je treba v enem mesecu od zagona vpisati v nacionalni register.

Od kod so številke

Številke so povzete iz zgornjih objav, po stanju na navedeni dan; nič ni ocenjeno.