lokale tijdUTC+1

Zonne-energie in Europa / Duitsland

Prosumenten

Duitsland: zon en prosumenten

De zonne-installaties uit het officiële register van het land, per type en per regio, en de vergoeding voor energie die aan het net wordt geleverd.

Zonne-installaties
6.395.688
in het register op 13 oktober 2026
Geïnstalleerd vermogen
131GW
brutovermogen, alle typen
Op gebouwen en balkons
6.375.718
64% van het totale vermogen

Per type installatie

Hoeveel installaties er per type zijn, hoeveel vermogen ze hebben en hoe groot een installatie gemiddeld is.

TypeInstallatiesMWAandeel vermogenGemiddeld kW
Op gebouwen4.846.10682.20063%17
Op de grond (parken)19.83446.74636%2.356,9
Plug-insystemen (balkon)1.529.6121.6711%1,1
Overige136580%427,9

Per regio: gebouwen en balkons

Installaties op gebouwen en plug-insystemen, het deel van huishoudens en bedrijven, in megawatt.

Sachsen — 2.969 MW · 229.863 installatiesBayern — 19.937 MW · 1.423.669 installatiesRheinland-Pfalz — 4.434 MW · 379.197 installatiesSaarland — 792 MW · 77.334 installatiesSchleswig-Holstein — 2.675 MW · 216.933 installatiesNiedersachsen — 9.575 MW · 725.870 installatiesNordrhein-Westfalen — 14.376 MW · 1.183.490 installatiesBaden-Württemberg — 13.385 MW · 1.018.406 installatiesBrandenburg — 2.958 MW · 192.353 installatiesMecklenburg-Vorpommern — 1.832 MW · 95.442 installatiesBremen — 220 MW · 19.098 installatiesHamburg — 305 MW · 33.240 installatiesHessen — 4.920 MW · 430.982 installatiesThüringen — 2.127 MW · 139.059 installatiesSachsen-Anhalt — 2.793 MW · 146.097 installatiesBerlin — 575 MW · 64.685 installaties
< 1.0001.000–2.0002.000–10.000≥ 10.000MW
  1. 1 Bayern 19.937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14.376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13.385MW
  4. 4 Niedersachsen 9.575MW
  5. 5 Hessen 4.920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4.434MW
  7. 7 Sachsen 2.969MW
  8. 8 Brandenburg 2.958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2.793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2.675MW
  11. 11 Thüringen 2.127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1.832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Volledige tabel per regio
RegioInstallatiesMWGemiddeld kW
Bayern1.423.66919.93714
Nordrhein-Westfalen1.183.49014.37612,1
Baden-Württemberg1.018.40613.38513,1
Niedersachsen725.8709.57513,2
Hessen430.9824.92011,4
Rheinland-Pfalz379.1974.43411,7
Sachsen229.8632.96912,9
Brandenburg192.3532.95815,4
Sachsen-Anhalt146.0972.79319,1
Schleswig-Holstein216.9332.67512,3
Thüringen139.0592.12715,3
Mecklenburg-Vorpommern95.4421.83219,2
Saarland77.33479210,2
Berlin64.6855758,9
Hamburg33.2403059,2
Bremen19.09822011,5

Zonnevermogen, jaar na jaar

Totaal vermogen aan het eind van elk jaar; de laatste rij is het lopende jaar.

  1. 201640.679MW
  2. 201742.293MW
  3. 201845.207MW
  4. 201948.864MW
  5. 202054.509MW
  6. 202160.219MW
  7. 202267.797MW
  8. 202383.258MW
  9. 2024100.755MW
  10. 2025118.050MW
  11. IX.2026130.675MW

De vergoeding voor geleverde energie

Voor installaties op gebouwen in gebruik genomen tussen 1 augustus 2026 en 31 december 2026, in eurocent per kWh.

Geïnstalleerd vermogenLevering van het overschotVolledige levering
tot 10 kW7,70 ct/kWh12,22 ct/kWh
tot 40 kW6,66 ct/kWh10,24 ct/kWh
tot 100 kW5,44 ct/kWh10,24 ct/kWh

De vergoeding hangt af van de datum van ingebruikname en het vermogen. Bij levering van het overschot geldt het gewone tarief en verbruikt de eigenaar de rest; bij volledige levering gaat alle productie naar het net en kan het hogere tarief worden aangevraagd. De wet achter deze tabel geldt tot 31 december 2026; de volgende regeling wordt in het parlement besproken.

Plug-insystemen (balkon)

Maximaal paneelvermogen
2.000W
Maximaal omvormervermogen
800VA
Systemen in gebruik
1.529.612
1.671 MW

Elke installatie moet binnen een maand na ingebruikname in het nationale register worden ingeschreven.

Waar de cijfers vandaan komen

De cijfers zijn overgenomen uit de bovenstaande publicaties, op de vermelde datum; niets is geschat.

ZonnecalculatorWat het kost en wanneer het is terugverdiend.Panelen, panelen met een batterij, of alleen een batterij als u al panelen hebt. De calculator gebruikt de instraling in uw omgeving, het verbruik van de woning en de lokale energieprijzen om de kosten, de jaarlijkse besparing en de terugverdientijd te schatten.Pagina openen →