lokalno vrijemeUTC+1

Sunčeva energija u Europi / Njemačka

Prozumeri

Njemačka: sunčana energija i prozumenti

Sunčane elektrane iz službenog registra zemlje, prema vrsti i regiji, te tarifa koja se plaća za energiju predanu u mrežu.

Sunčane elektrane
6.395.688
u registru na dan 13. listopada 2026.
Instalirana snaga
131GW
bruto snaga, sve vrste
Na zgradama i balkonima
6.375.718
64 % ukupne snage

Prema vrsti elektrane

Koliko elektrana ima od svake vrste, kolika im je snaga i kolika je prosječna elektrana.

VrstaElektraneMWUdio u snaziProsječno kW
Na zgradama4.846.10682.20063 %17
Na tlu (parkovi)19.83446.74636 %2.356,9
Utičnički sustavi (balkonski)1.529.6121.6711 %1,1
Ostalo136580 %427,9

Po regijama: zgrade i balkoni

Elektrane na zgradama i utičnički sustavi, dakle dio kućanstava i poduzeća, u megavatima.

Sachsen — 2.969 MW · 229.863 elektraneBayern — 19.937 MW · 1.423.669 elektraneRheinland-Pfalz — 4.434 MW · 379.197 elektraneSaarland — 792 MW · 77.334 elektraneSchleswig-Holstein — 2.675 MW · 216.933 elektraneNiedersachsen — 9.575 MW · 725.870 elektraneNordrhein-Westfalen — 14.376 MW · 1.183.490 elektraneBaden-Württemberg — 13.385 MW · 1.018.406 elektraneBrandenburg — 2.958 MW · 192.353 elektraneMecklenburg-Vorpommern — 1.832 MW · 95.442 elektraneBremen — 220 MW · 19.098 elektraneHamburg — 305 MW · 33.240 elektraneHessen — 4.920 MW · 430.982 elektraneThüringen — 2.127 MW · 139.059 elektraneSachsen-Anhalt — 2.793 MW · 146.097 elektraneBerlin — 575 MW · 64.685 elektrane
< 1.0001.000–2.0002.000–10.000≥ 10.000MW
  1. 1 Bayern 19.937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14.376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13.385MW
  4. 4 Niedersachsen 9.575MW
  5. 5 Hessen 4.920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4.434MW
  7. 7 Sachsen 2.969MW
  8. 8 Brandenburg 2.958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2.793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2.675MW
  11. 11 Thüringen 2.127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1.832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Potpuna tablica po regijama
RegijaElektraneMWProsječno kW
Bayern1.423.66919.93714
Nordrhein-Westfalen1.183.49014.37612,1
Baden-Württemberg1.018.40613.38513,1
Niedersachsen725.8709.57513,2
Hessen430.9824.92011,4
Rheinland-Pfalz379.1974.43411,7
Sachsen229.8632.96912,9
Brandenburg192.3532.95815,4
Sachsen-Anhalt146.0972.79319,1
Schleswig-Holstein216.9332.67512,3
Thüringen139.0592.12715,3
Mecklenburg-Vorpommern95.4421.83219,2
Saarland77.33479210,2
Berlin64.6855758,9
Hamburg33.2403059,2
Bremen19.09822011,5

Sunčana snaga, godinu po godinu

Ukupna snaga na kraju svake godine; zadnji redak je tekuća godina.

  1. 201640.679MW
  2. 201742.293MW
  3. 201845.207MW
  4. 201948.864MW
  5. 202054.509MW
  6. 202160.219MW
  7. 202267.797MW
  8. 202383.258MW
  9. 2024100.755MW
  10. 2025118.050MW
  11. IX.2026130.675MW

Tarifa za energiju predanu u mrežu

Za elektrane na zgradama puštene u pogon od 1. kolovoza 2026. do 31. prosinca 2026., u centima po kWh.

Instalirana snagaPredaja viškaPotpuna predaja
do 10 kW7,70 ct/kWh12,22 ct/kWh
do 40 kW6,66 ct/kWh10,24 ct/kWh
do 100 kW5,44 ct/kWh10,24 ct/kWh

Tarifa se određuje prema datumu puštanja u pogon i snazi. Kod predaje viška vrijedi uobičajena tarifa, a ostatak troši vlasnik; kod potpune predaje sva proizvodnja ide u mrežu i može se zatražiti viša tarifa. Zakon na kojem se temelji tablica primjenjuje se do 31. prosinca 2026.; sljedeće pravilo raspravlja se u parlamentu.

Utičnički sustavi (balkonski)

Najveća snaga panela
2.000W
Najveća snaga izmjenjivača
800VA
Sustavi u pogonu
1.529.612
1.671 MW

Svaka elektrana mora se upisati u nacionalni registar u roku od mjesec dana od puštanja u pogon.

Odakle dolaze brojke

Brojke su preuzete iz gore navedenih publikacija, prema navedenom datumu; ništa nije procijenjeno.

Solarni kalkulatorKoliko košta i za koliko se isplati.Paneli, paneli s baterijom, ili samo baterija ako panele već imate. Kalkulator koristi sunčevo zračenje vašeg kraja, potrošnju kuće i lokalne cijene energije kako bi procijenio trošak, godišnju uštedu i razdoblje povrata.Otvori stranicu →