lokal tidUTC+1

Europas solenergi / Tyskland

Prosumere

Tyskland: sol og prosumere

Solcelleanlæggene i landets officielle register, efter type og region, og den afregning, der betales for strøm leveret til nettet.

Solcelleanlæg
6.395.688
i registret pr. 13. oktober 2026
Installeret effekt
131GW
bruttoeffekt, alle typer
På bygninger og altaner
6.375.718
64 % af den samlede effekt

Efter anlægstype

Hvor mange anlæg der er af hver type, hvor meget effekt de har, og hvor stort et anlæg er i gennemsnit.

TypeAnlægMWAndel af effektenGennemsnitlig kW
På bygninger4.846.10682.20063 %17
Markanlæg (parker)19.83446.74636 %2.356,9
Stikanlæg (altan)1.529.6121.6711 %1,1
Andre136580 %427,9

Efter region: bygninger og altaner

Anlæg på bygninger og stikanlæg, altså husholdningernes og virksomhedernes del, i megawatt.

Sachsen — 2.969 MW · 229.863 anlægBayern — 19.937 MW · 1.423.669 anlægRheinland-Pfalz — 4.434 MW · 379.197 anlægSaarland — 792 MW · 77.334 anlægSchleswig-Holstein — 2.675 MW · 216.933 anlægNiedersachsen — 9.575 MW · 725.870 anlægNordrhein-Westfalen — 14.376 MW · 1.183.490 anlægBaden-Württemberg — 13.385 MW · 1.018.406 anlægBrandenburg — 2.958 MW · 192.353 anlægMecklenburg-Vorpommern — 1.832 MW · 95.442 anlægBremen — 220 MW · 19.098 anlægHamburg — 305 MW · 33.240 anlægHessen — 4.920 MW · 430.982 anlægThüringen — 2.127 MW · 139.059 anlægSachsen-Anhalt — 2.793 MW · 146.097 anlægBerlin — 575 MW · 64.685 anlæg
< 1.0001.000–2.0002.000–10.000≥ 10.000MW
  1. 1 Bayern 19.937MW
  2. 2 Nordrhein-Westfalen 14.376MW
  3. 3 Baden-Württemberg 13.385MW
  4. 4 Niedersachsen 9.575MW
  5. 5 Hessen 4.920MW
  6. 6 Rheinland-Pfalz 4.434MW
  7. 7 Sachsen 2.969MW
  8. 8 Brandenburg 2.958MW
  9. 9 Sachsen-Anhalt 2.793MW
  10. 10 Schleswig-Holstein 2.675MW
  11. 11 Thüringen 2.127MW
  12. 12 Mecklenburg-Vorpommern 1.832MW
  13. 13 Saarland 792MW
  14. 14 Berlin 575MW
  15. 15 Hamburg 305MW
  16. 16 Bremen 220MW
Fuld tabel efter region
RegionAnlægMWGennemsnitlig kW
Bayern1.423.66919.93714
Nordrhein-Westfalen1.183.49014.37612,1
Baden-Württemberg1.018.40613.38513,1
Niedersachsen725.8709.57513,2
Hessen430.9824.92011,4
Rheinland-Pfalz379.1974.43411,7
Sachsen229.8632.96912,9
Brandenburg192.3532.95815,4
Sachsen-Anhalt146.0972.79319,1
Schleswig-Holstein216.9332.67512,3
Thüringen139.0592.12715,3
Mecklenburg-Vorpommern95.4421.83219,2
Saarland77.33479210,2
Berlin64.6855758,9
Hamburg33.2403059,2
Bremen19.09822011,5

Soleffekt år for år

Samlet effekt ved udgangen af hvert år; den sidste række er det aktuelle år.

  1. 201640.679MW
  2. 201742.293MW
  3. 201845.207MW
  4. 201948.864MW
  5. 202054.509MW
  6. 202160.219MW
  7. 202267.797MW
  8. 202383.258MW
  9. 2024100.755MW
  10. 2025118.050MW
  11. IX.2026130.675MW

Afregning for strøm leveret til nettet

For bygningsanlæg sat i drift mellem 1. august 2026 og 31. december 2026, i cent pr. kWh.

Installeret effektLevering af overskudFuld levering
op til 10 kW7,70 ct/kWh12,22 ct/kWh
op til 40 kW6,66 ct/kWh10,24 ct/kWh
op til 100 kW5,44 ct/kWh10,24 ct/kWh

Afregningen fastsættes efter idriftsættelsesdato og effekt. Ved levering af overskud gælder den almindelige sats, og ejeren bruger resten selv; ved fuld levering går hele produktionen til nettet, og den højere sats kan søges. Loven bag tabellen gælder til 31. december 2026; den næste regel er under behandling i parlamentet.

Stikanlæg (altan)

Største paneleffekt
2.000W
Største invertereffekt
800VA
Anlæg i drift
1.529.612
1.671 MW

Ethvert anlæg skal registreres i det nationale register senest en måned efter idriftsættelsen.

Hvor tallene kommer fra

Tallene er gengivet fra publikationerne ovenfor pr. den viste dato; intet er skønnet.