lokalno vrijemeUTC+1

Solarna energija u Evropi / Švedska

Prozjumeri

Švedska: solarna energija i prozumeri

Solarne elektrane iz zvaničnog registra zemlje, po razredu snage i regiji.

Solarne elektrane
314.579
u registru na dan 31. decembar 2025.
Instalirana snaga
5,5GW
bruto snaga, sve vrste
do 20 kW
283.696
54% ukupne snage

Po razredu snage

Koliko elektrana ima u svakom razredu snage i kolika im je ukupna snaga.

Instalirana snagaElektraneMWUdio u snazi
< 20 kW283.6963.01354%
20–1 000 kW30.7051.85433%
> 1 000 kW17867412%

Po regijama: sva solarna snaga

Sve elektrane, od krovova do parkova, u megavatima.

Norrbotten — 36 MW · 2.303 elektraneVästerbotten — 58 MW · 3.681 elektraneJämtland — 51 MW · 3.078 elektraneDalarna — 155 MW · 11.031 elektraneVärmland — 150 MW · 10.080 elektraneVästra Götaland — 988 MW · 56.515 elektraneVästernorrland — 69 MW · 4.863 elektraneGävleborg — 98 MW · 7.095 elektraneUppsala — 230 MW · 13.058 elektraneStockholm — 671 MW · 39.469 elektraneSödermanland — 263 MW · 11.734 elektraneÖstergötland — 301 MW · 16.904 elektraneKalmar — 323 MW · 12.687 elektraneBlekinge — 150 MW · 7.523 elektraneSkåne — 881 MW · 50.546 elektraneHalland — 328 MW · 19.213 elektraneGotland — 41 MW · 3.033 elektraneVästmanland — 160 MW · 8.466 elektraneJönköping — 274 MW · 14.171 elektraneÖrebro — 170 MW · 10.552 elektraneKronoberg — 146 MW · 8.577 elektrane
< 5050–200≥ 200MW
  1. 1 Västra Götaland 988MW
  2. 2 Skåne 881MW
  3. 3 Stockholm 671MW
  4. 4 Halland 328MW
  5. 5 Kalmar 323MW
  6. 6 Östergötland 301MW
  7. 7 Jönköping 274MW
  8. 8 Södermanland 263MW
  9. 9 Uppsala 230MW
  10. 10 Örebro 170MW
  11. 11 Västmanland 160MW
  12. 12 Dalarna 155MW
  13. 13 Värmland 150MW
  14. 14 Blekinge 150MW
  15. 15 Kronoberg 146MW
  16. 16 Gävleborg 98MW
  17. 17 Västernorrland 69MW
  18. 18 Västerbotten 58MW
  19. 19 Jämtland 51MW
  20. 20 Gotland 41MW
  21. 21 Norrbotten 36MW
Potpuna tabela po regijama
RegijaElektraneMWProsječno kW
Västra Götaland56.51598817,5
Skåne50.54688117,4
Stockholm39.46967117
Halland19.21332817,1
Kalmar12.68732325,5
Östergötland16.90430117,8
Jönköping14.17127419,3
Södermanland11.73426322,4
Uppsala13.05823017,6
Örebro10.55217016,1
Västmanland8.46616018,8
Dalarna11.03115514,1
Värmland10.08015014,9
Blekinge7.52315019,9
Kronoberg8.57714617
Gävleborg7.0959813,8
Västernorrland4.8636914,3
Västerbotten3.6815815,6
Jämtland3.0785116,5
Gotland3.0334113,4
Norrbotten2.3033615,4

Solarna snaga, godinu po godinu

Ukupna snaga na kraju svake godine.

  1. 2016140MW
  2. 2017231MW
  3. 2018411MW
  4. 2019698MW
  5. 20201.089MW
  6. 20211.578MW
  7. 20222.375MW
  8. 20233.961MW
  9. 20244.808MW
  10. 20255.541MW
Odakle dolaze brojke

Brojke su preuzete iz gore navedenih publikacija, prema navedenom datumu; ništa nije procijenjeno.