lokal tidUTC+1

Europas solenergi / Sverige

Prosumere

Sverige: sol og prosumere

Solcelleanlæggene i landets officielle register, efter effektklasse og region.

Solcelleanlæg
314.579
i registret pr. 31. december 2025
Installeret effekt
5,5GW
bruttoeffekt, alle typer
op til 20 kW
283.696
54 % af den samlede effekt

Efter effektklasse

Hvor mange anlæg der er i hver effektklasse, og hvor meget effekt de samlet har.

Installeret effektAnlægMWAndel af effekten
< 20 kW283.6963.01354 %
20–1 000 kW30.7051.85433 %
> 1 000 kW17867412 %

Efter region: al soleffekt

Alle anlæg, fra tage til parker, i megawatt.

Norrbotten — 36 MW · 2.303 anlægVästerbotten — 58 MW · 3.681 anlægJämtland — 51 MW · 3.078 anlægDalarna — 155 MW · 11.031 anlægVärmland — 150 MW · 10.080 anlægVästra Götaland — 988 MW · 56.515 anlægVästernorrland — 69 MW · 4.863 anlægGävleborg — 98 MW · 7.095 anlægUppsala — 230 MW · 13.058 anlægStockholm — 671 MW · 39.469 anlægSödermanland — 263 MW · 11.734 anlægÖstergötland — 301 MW · 16.904 anlægKalmar — 323 MW · 12.687 anlægBlekinge — 150 MW · 7.523 anlægSkåne — 881 MW · 50.546 anlægHalland — 328 MW · 19.213 anlægGotland — 41 MW · 3.033 anlægVästmanland — 160 MW · 8.466 anlægJönköping — 274 MW · 14.171 anlægÖrebro — 170 MW · 10.552 anlægKronoberg — 146 MW · 8.577 anlæg
< 5050–200≥ 200MW
  1. 1 Västra Götaland 988MW
  2. 2 Skåne 881MW
  3. 3 Stockholm 671MW
  4. 4 Halland 328MW
  5. 5 Kalmar 323MW
  6. 6 Östergötland 301MW
  7. 7 Jönköping 274MW
  8. 8 Södermanland 263MW
  9. 9 Uppsala 230MW
  10. 10 Örebro 170MW
  11. 11 Västmanland 160MW
  12. 12 Dalarna 155MW
  13. 13 Värmland 150MW
  14. 14 Blekinge 150MW
  15. 15 Kronoberg 146MW
  16. 16 Gävleborg 98MW
  17. 17 Västernorrland 69MW
  18. 18 Västerbotten 58MW
  19. 19 Jämtland 51MW
  20. 20 Gotland 41MW
  21. 21 Norrbotten 36MW
Fuld tabel efter region
RegionAnlægMWGennemsnitlig kW
Västra Götaland56.51598817,5
Skåne50.54688117,4
Stockholm39.46967117
Halland19.21332817,1
Kalmar12.68732325,5
Östergötland16.90430117,8
Jönköping14.17127419,3
Södermanland11.73426322,4
Uppsala13.05823017,6
Örebro10.55217016,1
Västmanland8.46616018,8
Dalarna11.03115514,1
Värmland10.08015014,9
Blekinge7.52315019,9
Kronoberg8.57714617
Gävleborg7.0959813,8
Västernorrland4.8636914,3
Västerbotten3.6815815,6
Jämtland3.0785116,5
Gotland3.0334113,4
Norrbotten2.3033615,4

Soleffekt år for år

Samlet effekt ved udgangen af hvert år.

  1. 2016140MW
  2. 2017231MW
  3. 2018411MW
  4. 2019698MW
  5. 20201.089MW
  6. 20211.578MW
  7. 20222.375MW
  8. 20233.961MW
  9. 20244.808MW
  10. 20255.541MW
Hvor tallene kommer fra

Tallene er gengivet fra publikationerne ovenfor pr. den viste dato; intet er skønnet.