II. Piața angro · cap. 2
ANRE — piața de energie electrică, pe cifrele oficiale
Toate tabelele din raportul lunar de monitorizare publicat de ANRE (Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei), reproduse 1:1 — cu titlurile originale, sursele originale și, în plus, explicația fiecărui câmp pe limba oamenilor. Ediția curentă: mai 2026.
- 📄 Raportul original (PDF, 45 pag.)
- 🏛️ Toate rapoartele, pe anre.ro
- 🗓️ Ediția: mai 2026
- ✅ Transcris și verificat: 2026-09-03
II. Piața angro de energie electrică
Unde se tranzacționează energia înainte să ajungă la furnizori: bilanțul fizic al lunii, fiecare piață cu volumele și prețurile ei, schimburile transfrontaliere și echilibrarea în timp real.
II. Piața angro · cap. 1
Indicatori de sinteză ce caracterizează bilanțul fizic al energiei electrice - GWh -
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | Δapr→mai | |
|---|---|---|---|
| Energia electrică produsă (Pi > 5MW) | 3.799,10 | 3.329,01 | ▼ -12,4% |
| Energia electrică livrată în rețea (Pi > 5MW) | 3.611,28 | 3.192,16 | ▼ -11,6% |
| Schimburi comerciale pe direcția import (inclusiv tranzite) | 1.441,87 | 1.592,72 | ▲ +10,5% |
| Schimburi comerciale pe direcția export (inclusiv tranzite) | 1.488,31 | 1.324,60 | ▼ -11,0% |
| Consum intern realizat SEN | 3.895,66 | 3.786,98 | ▼ -2,8% |
| Consumul clienților casnici: | 1.103,84 | 1.047,50 | ▼ -5,1% |
| în regim concurențial | 872,22 | 826,22 | ▼ -5,3% |
| în regim de SU | 230,70 | 222,82 | ▼ -3,4% |
| în regim de UI | 0,91 | 0,79 | ▼ -13,2% |
| Consumul clienților finali noncasnici: | 2.558,94 | 2.749,43 | ▲ +7,4% |
| în regim concurențial | 2.538,46 | 2.731,72 | ▲ +7,6% |
| în regim de UI | 20,48 | 17,71 | ▼ -13,5% |
| CPT transport | 75,06 | 70,73 | ▼ -5,8% |
| CPT distribuție | 350,92 | 279,20 | ▼ -20,4% |
II. Piața angro · cap. 3 — Structura tranzacțiilor
TRANZACȚII VÂNZARE PE PIAȚA ANGRO
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | |
|---|---|---|
| 1. PIAȚA CONTRACTELOR BILATERALE NEGOCIATE DIRECT | ||
| volum livrat (GWh) | 1.625 | 2.016 |
| preț mediu (lei/MWh) | 498,24 | 513,30 |
| % din consumul intern realizat | 41,7 | 53,2 |
| 1.1. Vânzare pe contracte negociate | ||
| volum livrat (GWh) | 1.569 | 1.949 |
| preț mediu (lei/MWh) | 501,75 | 516,82 |
| % din consumul intern realizat | 40,3 | 51,5 |
| 1.2. Vânzare pe contracte negociate în entitate agregată/agregator | ||
| volum livrat (GWh) | 55 | 67 |
| preț mediu (lei/MWh) | 398,97 | 411,37 |
| % din consumul intern realizat | 1,4 | 1,8 |
| 2. PIAȚA CONTRACTELOR DE EXPORT | ||
| volum livrat (GWh) | 473 | 337 |
| preț mediu (lei/MWh) | 479,20 | 516,84 |
| % din consumul intern realizat | 12,2 | 8,9 |
| 3. PIEȚE CENTRALIZATE DE CONTRACTE BILATERALE | ||
| volum livrat (GWh) | 1.788 | 1.522 |
| preț mediu (lei/MWh) | 544,16 | 550,88 |
| % din consumul intern realizat | 45,9 | 40,2 |
| 3.1. Modalitatea de tranzacționare PCCB-LE-flex | ||
| volum livrat (GWh) | 746 | 659 |
| preț mediu (lei/MWh) | 567,52 | 563,35 |
| % din consumul intern realizat | 19,1 | 17,4 |
| 3.2. Modalitatea de tranzacționare PCCB-NC | ||
| volum livrat (GWh) | 159 | 161 |
| preț mediu (lei/MWh) | 546,52 | 550,08 |
| % din consumul intern realizat | 4,1 | 4,2 |
| 3.3. Modalitatea de tranzacționare PC-OTC | ||
| volum livrat (GWh) | 619 | 476 |
| preț mediu (lei/MWh) | 539,04 | 553,66 |
| % din consumul intern realizat | 15,9 | 12,6 |
| 3.4. Modalitatea de tranzacționare PCE-ESRE-CV | ||
| volum livrat (GWh) | 78 | 63 |
| preț mediu (lei/MWh) | 326,86 | 371,20 |
| % din consumul intern realizat | 2,0 | 1,7 |
| 3.5. Modalitatea de tranzacționare PMC-BRM | ||
| volum livrat (GWh) | 18 | 4 |
| preț mediu (lei/MWh) | 552,81 | 552,94 |
| % din consumul intern realizat | 0,5 | 0,4 |
| 3.6. Modalitatea de tranzacționare PCT-BRM | ||
| volum livrat (GWh) | 169 | 159 |
| preț mediu (lei/MWh) | 556,73 | 562,76 |
| % din consumul intern realizat | 4,4 | 4,2 |
| 4. PIAȚA PENTRU ZIUA URMĂTOARE | ||
| volum livrat (GWh) | 1.944 | 1.877 |
| preț mediu (lei/MWh) | 508,75 | 562,44 |
| % din consumul intern realizat | 49,9 | 49,6 |
| 4.1. Piața pentru Ziua Următoare - OPCOM | ||
| volum livrat (GWh) | 1.140 | 1.111 |
| preț mediu (lei/MWh) | 514,99 | 564,89 |
| % din consumul intern realizat | 29,3 | 29,3 |
| 4.2. Piața pentru Ziua Următoare - BRM | ||
| volum livrat (GWh) | 804 | 766 |
| preț mediu (lei/MWh) | 499,91 | 558,90 |
| % din consumul intern realizat | 20,6 | 20,2 |
| 5. PIAȚA INTRAZILNICĂ | ||
| volum livrat (GWh) | 527 | 533 |
| preț mediu (lei/MWh) | 340,78 | 505,92 |
| % din consumul intern realizat | 13,5 | 14,1 |
| 5.1. Piața Intrazilnică – OPCOM | ||
| volum livrat (GWh) | 148 | 136 |
| preț mediu (lei/MWh) | 286,29 | 516,30 |
| % din consumul intern realizat | 3,8 | 3,6 |
| 5.1.1. Piața Intrazilnică (IDCT) - OPCOM | ||
| volum livrat (GWh) | 148 | 136 |
| preț mediu (lei/MWh) | 286,29 | 516,28 |
| % din consumul intern realizat | 3,8 | 3,6 |
| 5.1.2. Piața Intrazilnică (IDA) - OPCOM | ||
| volum livrat (GWh) | 0,00 | 0,01 |
| preț mediu (lei/MWh) | 0,00 | 698,58 |
| % din consumul intern realizat | 0,0000 | 0,0003 |
| 5.2. Piața Intrazilnică - BRM | ||
| volum livrat (GWh) | 379 | 398 |
| preț mediu (lei/MWh) | 361,97 | 502,39 |
| % din consumul intern realizat | 9,7 | 10,5 |
| 5.2.1. Piața Intrazilnică (IDCT) - BRM | ||
| volum livrat (GWh) | 374 | 393 |
| preț mediu (lei/MWh) | 361,13 | 500,88 |
| % din consumul intern realizat | 9,6 | 10,4 |
| 5.2.2. Piața Intrazilnică (IDA) - BRM | ||
| volum livrat (GWh) | 6 | 5 |
| preț mediu (lei/MWh) | 417,69 | 621,57 |
| % din consumul intern realizat | 0,1 | 0,1 |
| 6. PIAȚA DE ECHILIBRARE | ||
| Volum tranzacționat (GWh) | 108 | 83 |
| % din consumul intern realizat SEN | 2,8 | 2,2 |
| Volum tranzacționat la creștere (GWh) | 26 | 39 |
| preț mediu de deficit (lei/MWh) | 147,09 | 552,74 |
| Volum tranzacționat la scădere (GWh) | 82 | 44 |
| preț mediu de excedent (lei/MWh) | -8,03 | 449,80 |
| CONSUMUL INTERN REALIZAT SEN (GWh) | 3.896 | 3.787 |
II. Piața angro · cap. 3 — Schimburile transfrontaliere
TRANZACȚII IMPORT/EXPORT
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | |
|---|---|---|
| 1. EXPORT COMERCIAL | ||
| volum livrat (GWh) | 994 | 783 |
| preț mediu (lei/MWh) | 402,26 | 455,78 |
| % din consumul intern realizat SEN | 25,5 | 20,7 |
| din care, prin PZU cuplat | ||
| volum livrat (GWh) | 258 | 202 |
| preț mediu (lei/MWh) | 370,28 | 321,94 |
| % din consumul intern realizat SEN | 6,6 | 5,3 |
| din care, prin PI cuplat | ||
| volum livrat (GWh) | 262 | 244 |
| preț mediu (lei/MWh) | 294,87 | 482,22 |
| % din consumul intern realizat SEN | 6,7 | 6,5 |
| 2. IMPORT COMERCIAL | ||
| volum livrat (GWh) | 949 | 1.049 |
| preț mediu (lei/MWh) | 545,72 | 628,55 |
| % din consumul intern realizat SEN | 24,4 | 27,7 |
| din care, prin PZU cuplat | ||
| volum livrat (GWh) | 488 | 476 |
| preț mediu (lei/MWh) | 609,41 | 688,82 |
| % din consumul intern realizat SEN | 12,5 | 12,6 |
| din care, prin PI cuplat | ||
| volum livrat (GWh) | 225 | 248 |
| preț mediu (lei/MWh) | 397,53 | 519,19 |
| % din consumul intern realizat SEN | 5,8 | 6,5 |
II. Piața angro · cap. 5 — Evoluția prețurilor pe piața spot
Evoluția lunară a prețului mediu de închidere a pieței și a volumului tranzacționat pe PZU - OPCOM
20222023202420252026 (curent)lei/MWh · punctele au tooltip
| Anul/Luna | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cantitate (GWh) | PIP (lei/MWh) | Cantitate (GWh) | PIP (lei/MWh) | Cantitate (GWh) | PIP (lei/MWh) | Cantitate (GWh) | PIP (lei/MWh) | Cantitate (GWh) | PIP (lei/MWh) | |
| Ianuarie | 2.620,82 | 949,40 | 2.051,15 | 670,71 | 2.074,33 | 436,13 | 1.648,62 | 693,74 | 1.520,89 | 766,48 |
| Februarie | 2.282,47 | 932,28 | 1.553,02 | 699,24 | 1.600,99 | 347,07 | 1.323,21 | 782,31 | 1.475,09 | 508,18 |
| Martie | 2.035,76 | 1.356,97 | 1.444,48 | 534,01 | 2.136,26 | 315,34 | 1.346,73 | 529,34 | 1.355,94 | 535,81 |
| Aprilie | 2.007,70 | 861,70 | 1.565,55 | 481,24 | 1.679,87 | 298,35 | 1.154,19 | 430,21 | 1.139,36 | 486,89 |
| Mai | 2.117,09 | 1.000,45 | 1.189,09 | 430,72 | 1.468,94 | 406,51 | 1.184,72 | 434,86 | 1.111,17 | 571,64 |
| Iunie | 2.153,80 | 1.138,30 | 1.365,27 | 422,24 | 1.313,73 | 486,61 | 1.159,45 | 434,73 | — | — |
| Iulie | 2.352,02 | 1.813,74 | 1.376,18 | 478,82 | 1.730,46 | 721,74 | 1.302,94 | 524,95 | — | — |
| August | 2.221,51 | 2.400,58 | 1.222,76 | 502,18 | 1.461,24 | 631,55 | 1.201,35 | 396,63 | — | — |
| Septembrie | 1.814,17 | 1.854,94 | 1.158,63 | 512,07 | 1.411,24 | 544,64 | 1.160,23 | 492,44 | — | — |
| Octombrie | 1.772,35 | 1.017,02 | 1.036,74 | 527,12 | 1.518,07 | 446,19 | 1.465,13 | 620,18 | — | — |
| Noiembrie | 2.125,26 | 1.093,09 | 1.503,22 | 507,67 | 1.585,42 | 836,09 | 1.277,54 | 617,91 | — | — |
| Decembrie | 2.073,90 | 1.219,27 | 1.566,17 | 402,35 | 1.648,72 | 701,88 | 1.467,60 | 598,84 | — | — |
II. Piața angro · cap. 5 — Evoluția prețurilor pe piața spot
Evoluția lunară a prețului mediu de închidere a pieței și a volumului tranzacționat pe PZU - BRM
202420252026 (curent)lei/MWh · punctele au tooltip
| Anul/Luna | 2024 | 2025 | 2026 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cantitate (GWh) | PIP (lei/MWh) | Cantitate (GWh) | PIP (lei/MWh) | Cantitate (GWh) | PIP (lei/MWh) | |
| Ianuarie | — | — | 302,26 | 716,43 | 1.050,39 | 831,61 |
| Februarie | — | — | 511,88 | 839,84 | 878,55 | 535,08 |
| Martie | — | — | 527,57 | 600,30 | 872,93 | 552,67 |
| Aprilie | — | — | 376,01 | 479,23 | 804,08 | 499,68 |
| Mai | — | — | 535,20 | 487,34 | 765,48 | 559,14 |
| Iunie | — | — | 676,67 | 490,39 | — | — |
| Iulie | — | — | 729,73 | 570,15 | — | — |
| August | — | — | 657,40 | 434,65 | — | — |
| Septembrie | — | — | 635,95 | 535,09 | — | — |
| Octombrie | — | — | 874,68 | 656,97 | — | — |
| Noiembrie | 5,39 | 654,68 | 771,24 | 654,99 | — | — |
| Decembrie | 94,84 | 641,48 | 850,35 | 622,80 | — | — |
II. Piața angro · Contracte negociate direct
Histograma numărului de contracte bilaterale negociate direct, în funcție de prețul estimativ de contract - mai 2026 -
| 0-250 lei/MWh | 251-500 lei/MWh | 501-750 lei/MWh | 751-1000 lei/MWh | |
|---|---|---|---|---|
| nr. contracte | 32 | 25 | 80 | 6 |
| % din total contracte | 22,38 | 17,48 | 55,94 | 4,20 |
II. Piața angro · Piața de echilibrare
Energia de echilibrare angajată pentru fiecare din cele 3 tipuri de reglaje Mai 2026 · GWh
| Energie de echilibrare angajată (GWh) | |
|---|---|
| RRFa | 36 |
| creștere | 18 |
| reducere | 18 |
| RRFm | 47 |
| creștere | 21 |
| reducere | 26 |
| RI | 0 |
| creștere | 0 |
| reducere | 0 |
| TOTAL | 83 |
| creștere | 39 |
| reducere | 44 |
| CONSUM INTERN | 3.787 |
| % volum tranzacționat din consumul intern | 2,19 |
II. Piața angro · Cooperare europeană (platforma IGCC)
Contribuția din 2026 a CNTEE Transelectrica S.A. la mecanismul IGCC de compensare a dezechilibrelor MWh
| Export la prețuri >=0 | Export la prețuri <0 | Import la prețuri >=0 | Import la prețuri <0 | |
|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 21.001 | 520 | 16.869 | 157 |
| Februarie | 15.990 | 1.121 | 17.165 | 607 |
| Martie | 19.353 | 2.666 | 16.228 | 760 |
| Aprilie | 21.562 | 4.878 | 12.259 | 1.247 |
| Mai | 27.351 | 3.656 | 15.043 | 1.043 |
II. Piața angro · Tranzacțiile pe categorii de participanți la PAN
Structură tranzacții — Producători monitorizați - GWh -
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | Δapr→mai | |
|---|---|---|---|
| Achiziții | |||
| Contracte import | 76,06 | 87,05 | ▲ +14,4% |
| Contracte negociate | 523,08 | 749,65 | ▲ +43,3% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 411,64 | 281,71 | ▼ -31,6% |
| PCCB-LE-flex | 82,81 | 72,99 | ▼ -11,9% |
| PCCB-NC | 25,19 | 26,04 | ▲ +3,4% |
| PC-OTC | 254,08 | 147,37 | ▼ -42,0% |
| PCE-ESRE-CV | 17,17 | 1,83 | ▼ -89,3% |
| PCT-BRM | 32,40 | 33,48 | ▲ +3,3% |
| De la prosumatori | 88,16 | 106,14 | ▲ +20,4% |
| În calitate de client final (contracte furnizare pe PAM) | 21,98 | 17,11 | ▼ -22,2% |
| PZU | 679,35 | 835,47 | ▲ +23,0% |
| PI | 106,63 | 128,70 | ▲ +20,7% |
| Total achiziții | 1.906,89 | 2.205,83 | ▲ +15,7% |
| Vânzări | |||
| Contracte export | 21,87 | 14,10 | ▼ -35,5% |
| Contracte negociate | 1.097,91 | 1.310,55 | ▲ +19,4% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 1.687,40 | 1.425,46 | ▼ -15,5% |
| PCCB-LE-flex | 740,34 | 653,64 | ▼ -11,7% |
| PCCB-NC | 103,74 | 104,16 | ▲ +0,4% |
| PC-OTC | 583,51 | 446,80 | ▼ -23,4% |
| PCE-ESRE-CV | 76,41 | 61,48 | ▼ -19,5% |
| PMC-BRM | 18,00 | 3,63 | ▼ -79,8% |
| PCT-BRM | 165,40 | 155,75 | ▼ -5,8% |
| PZU | 924,28 | 752,90 | ▼ -18,5% |
| PI | 156,94 | 139,23 | ▼ -11,3% |
| Contracte furnizare pe PAM, către clienții finali din care: | 1.597,73 | 1.742,08 | ▲ +9,0% |
| casnici | 255,21 | 247,20 | ▼ -3,1% |
| noncasnici | 1.342,51 | 1.494,87 | ▲ +11,3% |
| Total vânzări | 5.486,12 | 5.384,31 | ▼ -1,9% |
II. Piața angro · Prețuri min/medii/max pe fiecare tip de contract
Caracterizarea tranzacțiilor realizate de producătorii monitorizați - Mai 2026 -
| Preț mediu ponderat (lei/MWh) | Preț minim (lei/MWh) | Preț maxim (lei/MWh) | Volum tranzacționat (GWh) | |
|---|---|---|---|---|
| ACHIZIȚII | ||||
| import | 551,62 | 496,29 | 592,44 | 87,05 |
| negociate | 502,12 | -67,97 | 1.016,15 | 749,65 |
| PCCB-LE-flex | 570,90 | 515,00 | 627,37 | 72,99 |
| PCCB-NC | 533,31 | 490,00 | 585,00 | 26,04 |
| PC-OTC | 545,73 | 395,00 | 650,00 | 147,37 |
| PCE-ESRE-CV | 51,76 | 50,05 | 200,03 | 1,83 |
| PCT-BRM | 550,98 | 529,50 | 568,68 | 33,48 |
| prosumatori | 464,29 | 423,79 | 821,70 | 106,14 |
| în calitate de client final | 666,68 | 570,00 | 1.153,94 | 17,11 |
| PZU | 552,88 | 4,98 | 1.088,33 | 835,47 |
| PI | 549,14 | 31,03 | 1.430,08 | 128,70 |
| VÂNZĂRI | ||||
| export | 212,19 | 88,56 | 484,83 | 14,10 |
| negociate | 478,16 | 132,92 | 1.659,56 | 1.310,55 |
| PCCB-LE-flex | 563,27 | 450,27 | 640,96 | 653,64 |
| PCCB-NC | 546,11 | 390,00 | 590,00 | 104,16 |
| PC-OTC | 554,15 | 400,00 | 650,00 | 446,80 |
| PCE-ESRE-CV | 372,81 | 50,05 | 525,40 | 61,48 |
| PMC-BRM | 552,94 | 483,84 | 599,01 | 3,63 |
| PCT-BRM | 562,22 | 340,00 | 841,00 | 155,75 |
| PZU | 569,44 | 42,98 | 1.319,20 | 752,90 |
| PI | 503,41 | 6,15 | 1.217,97 | 139,23 |
| clienți casnici | 469,09 | 443,80 | 1.553,31 | 247,20 |
| clienți noncasnici | 551,51 | 8,07 | 1.607,82 | 1.494,87 |
II. Piața angro · Furnizori care nu vând la consumatori finali
Structură tranzacții furnizori cu activitate exclusivă pe PAN - GWh -
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | Δapr→mai | |
|---|---|---|---|
| Achiziții | |||
| Contracte import | 78,38 | 177,54 | ▲ +126,5% |
| Contracte negociate | 330,82 | 440,59 | ▲ +33,2% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 65,52 | 34,27 | ▼ -47,7% |
| PCCB-LE-flex | 25,92 | 26,78 | ▲ +3,3% |
| PCCB-NC | 0,01 | 0,00 | ▼ -100,0% |
| PC-OTC | 32,39 | 3,76 | ▼ -88,4% |
| PCT-BRM | 7,21 | 3,73 | ▼ -48,3% |
| Producție din surse proprii | 1,32 | 1,48 | ▲ +12,1% |
| PZU | 498,82 | 436,51 | ▼ -12,5% |
| PI | 123,23 | 118,58 | ▼ -3,8% |
| Total achiziții | 1.098,08 | 1.208,98 | ▲ +10,1% |
| Vânzări | |||
| Contracte export | 402,07 | 273,01 | ▼ -32,1% |
| Contracte negociate | 396,44 | 511,06 | ▲ +28,9% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 49,00 | 49,93 | ▲ +1,9% |
| PCCB-LE-flex | 4,68 | 4,84 | ▲ +3,4% |
| PCCB-NC | 33,12 | 33,48 | ▲ +1,1% |
| PC-OTC | 7,60 | 7,89 | ▲ +3,8% |
| PCT-BRM | 3,60 | 3,72 | ▲ +3,3% |
| PZU | 150,10 | 263,72 | ▲ +75,7% |
| PI | 108,31 | 119,69 | ▲ +10,5% |
| Total vânzări | 1.105,92 | 1.217,41 | ▲ +10,1% |
II. Piața angro · Prețurile traderilor
Caracterizarea tranzacțiilor realizate de furnizorii concurențiali cu activitate exclusivă pe piața angro - Mai 2026 -
| Preț mediu ponderat (lei/MWh) | Preț minim (lei/MWh) | Preț maxim (lei/MWh) | Volum tranzacționat (GWh) | |
|---|---|---|---|---|
| ACHIZIȚII | ||||
| import | 670,32 | 123,23 | 902,23 | 177,54 |
| negociate | 453,23 | 49,98 | 1.659,56 | 440,59 |
| PCCB-LE-flex | 525,18 | 488,39 | 534,41 | 26,78 |
| PC-OTC | 539,60 | 500,00 | 540,00 | 3,76 |
| PCT-BRM | 547,39 | 490,00 | 547,47 | 3,73 |
| producție din surse proprii | 264,94 | 102,26 | 400,00 | 1,48 |
| PZU | 557,61 | 115,69 | 861,01 | 436,51 |
| PI | 479,13 | -59,77 | 1.579,48 | 118,58 |
| VÂNZĂRI | ||||
| export | 517,06 | 104,76 | 1.057,84 | 273,01 |
| negociate | 569,14 | 199,26 | 1.016,15 | 511,06 |
| PCCB-LE-flex | 585,58 | 560,00 | 593,11 | 4,84 |
| PCCB-NC | 548,72 | 390,00 | 585,00 | 33,48 |
| PC-OTC | 541,41 | 400,00 | 550,00 | 7,89 |
| PCT-BRM | 585,00 | 585,00 | 585,00 | 3,72 |
| PZU | 522,65 | 48,40 | 885,44 | 263,72 |
| PI | 492,98 | 4,24 | 1.241,90 | 119,69 |
II. Piața angro · Furnizorii care alimentează consumatori finali
Structură tranzacții furnizori cu activitate pe PAM (regim concurențial și regim SU) - GWh -
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | Δapr→mai | |
|---|---|---|---|
| Achiziții | |||
| Contracte import | 80,93 | 60,94 | ▼ -24,7% |
| Contracte negociate | 882,03 | 950,42 | ▲ +7,8% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 1.102,02 | 1.060,32 | ▼ -3,8% |
| PCCB-LE-flex | 566,48 | 526,84 | ▼ -7,0% |
| PCCB-NC | 108,76 | 112,34 | ▲ +3,3% |
| PC-OTC | 265,05 | 262,65 | ▼ -0,9% |
| PCE-ESRE-CV | 63,85 | 65,06 | ▲ +1,9% |
| PMC-BRM | 0,00 | 0,01 | — |
| PCT-BRM | 97,89 | 93,42 | ▼ -4,6% |
| Producție din surse proprii | 23,37 | 27,55 | ▲ +17,9% |
| De la prosumatori | 170,29 | 207,09 | ▲ +21,6% |
| În calitate de client final (contracte furnizare pe PAM) | 75,51 | 78,22 | ▲ +3,6% |
| PZU | 352,76 | 280,15 | ▼ -20,6% |
| PI | 17,55 | 23,33 | ▲ +32,9% |
| Total achiziții | 2.704,45 | 2.688,02 | ▼ -0,6% |
| Vânzări | |||
| Contracte export | 49,56 | 49,96 | ▲ +0,8% |
| Contracte negociate | 130,31 | 194,69 | ▲ +49,4% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 51,89 | 46,14 | ▼ -11,1% |
| PCCB-LE-flex | 0,72 | 0,74 | ▲ +2,8% |
| PCCB-NC | 22,34 | 23,06 | ▲ +3,2% |
| PC-OTC | 27,39 | 20,84 | ▼ -23,9% |
| PCE-ESRE-CV | 1,44 | 1,49 | ▲ +3,5% |
| PZU | 365,40 | 367,15 | ▲ +0,5% |
| PI | 28,59 | 21,13 | ▼ -26,1% |
| Contracte furnizare pe PAM, către clienții finali din care: | 2.043,66 | 2.036,35 | ▼ -0,4% |
| casnici | 847,71 | 799,51 | ▼ -5,7% |
| noncasnici | 1.195,95 | 1.236,84 | ▲ +3,4% |
| Total vânzări | 2.669,40 | 2.715,42 | ▲ +1,7% |
II. Piața angro · Prețurile furnizorilor cu clienți finali
Caracterizarea tranzacțiilor realizate de furnizorii concurențiali cu activitate pe piața angro și pe piața cu amănuntul - Mai 2026 -
| Preț mediu ponderat (lei/MWh) | Preț minim (lei/MWh) | Preț maxim (lei/MWh) | Volum tranzacționat (GWh) | |
|---|---|---|---|---|
| ACHIZIȚII | ||||
| import | 590,92 | 408,04 | 726,81 | 60,94 |
| negociate | 506,37 | -98,15 | 795,88 | 950,42 |
| PCCB-LE-flex | 564,06 | 450,27 | 640,96 | 526,84 |
| PCCB-NC | 547,17 | 515,00 | 590,00 | 112,34 |
| PC-OTC | 556,91 | 395,00 | 610,00 | 262,65 |
| PCE-ESRE-CV | 369,19 | 100,00 | 525,40 | 65,06 |
| PMC-BRM | 490,00 | 490,00 | 490,00 | 0,01 |
| PCT-BRM | 578,35 | 490,00 | 841,00 | 93,42 |
| producție din surse proprii | 416,91 | 151,00 | 1.031,40 | 27,55 |
| prosumatori | 565,31 | 157,65 | 890,00 | 207,09 |
| în calitate de client final | 592,14 | 400,00 | 798,63 | 78,22 |
| PZU | 744,07 | 470,91 | 991,94 | 280,15 |
| PI | 635,93 | -0,13 | 2.021,20 | 23,33 |
| VÂNZĂRI | ||||
| export | 601,58 | 133,76 | 979,57 | 49,96 |
| negociate | 603,26 | 284,90 | 864,39 | 194,69 |
| PCCB-LE-flex | 488,39 | 488,39 | 488,39 | 0,74 |
| PCCB-NC | 570,00 | 490,00 | 595,00 | 23,06 |
| PC-OTC | 547,78 | 395,00 | 595,00 | 20,84 |
| PCE-ESRE-CV | 305,00 | 305,00 | 305,00 | 1,49 |
| PZU | 418,57 | 9,40 | 738,10 | 367,15 |
| PI | 487,96 | 86,40 | 701,95 | 21,13 |
| clienți casnici | 783,03 | 250,00 | 832,32 | 799,51 |
| clienți noncasnici | 642,09 | 189,40 | 1.183,40 | 1.236,80 |
II. Piața angro · Furnizorii de ultimă instanță — clienți preluați
Structură tranzacții furnizori cu activitate pe PAM (regim UI) - GWh -
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | Δapr→mai | |
|---|---|---|---|
| Achiziții | |||
| Contracte negociate | 0,01 | 0,93 | ▲ +9.200,0% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 7,20 | 7,44 | ▲ +3,3% |
| PC-OTC | 7,20 | 7,44 | ▲ +3,3% |
| De la prosumatori | 0,13 | 0,19 | ▲ +46,2% |
| PZU | 19,67 | 15,14 | ▼ -23,0% |
| PI | 0,00 | 0,02 | — |
| Total achiziții | 27,01 | 23,72 | ▼ -12,2% |
| Vânzări | |||
| PZU | 0,46 | 0,80 | ▲ +73,9% |
| PI | 0,000 | 0,002 | — |
| Contracte furnizare pe PAM, către clienții finali din care: | 19,96 | 18,50 | ▼ -7,3% |
| casnici | 0,84 | 0,79 | ▼ -6,0% |
| noncasnici | 19,13 | 17,71 | ▼ -7,4% |
| Total vânzări | 21,85 | 19,30 | ▼ -11,7% |
II. Piața angro · Prețurile din regimul de ultimă instanță
Caracterizarea tranzacțiilor realizate de furnizorii de ultimă instanță pentru alimentarea în regim UI - Mai 2026 -
| Preț mediu ponderat (lei/MWh) | Preț minim (lei/MWh) | Preț maxim (lei/MWh) | Volum tranzacționat (GWh) | |
|---|---|---|---|---|
| ACHIZIȚII | ||||
| negociate | 590,00 | 590,00 | 590,00 | 0,93 |
| PC-OTC | 572,50 | 535,00 | 610,00 | 7,44 |
| prosumatori | 473,76 | 473,76 | 473,76 | 0,19 |
| PZU | 592,99 | 546,55 | 883,83 | 15,14 |
| PI | 708,59 | 708,59 | 708,59 | 0,02 |
| VÂNZĂRI | ||||
| PZU | 475,41 | 475,41 | 475,41 | 0,80 |
| PI | 494,960 | 494,960 | 494,960 | 0,002 |
| clienți casnici | 787,45 | 696,87 | 850,75 | 0,79 |
| clienți noncasnici | 762,80 | 678,32 | 828,71 | 17,71 |
II. Piața angro · Operatori de rețea — acoperirea pierderilor
Structură tranzacții operatori distribuție concesionari - GWh -
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | Δapr→mai | |
|---|---|---|---|
| Achiziții | |||
| Contracte negociate | 25,21 | 47,02 | ▲ +86,5% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 195,76 | 132,11 | ▼ -32,5% |
| PCCB-LE-flex | 72,03 | 34,16 | ▼ -52,6% |
| PCCB-NC | 21,65 | 18,61 | ▼ -14,0% |
| PC-OTC | 59,79 | 54,32 | ▼ -9,1% |
| PMC-BRM | 18,00 | 3,63 | ▼ -79,8% |
| PCT-BRM | 24,30 | 21,40 | ▼ -11,9% |
| PZU | 108,80 | 90,18 | ▼ -17,1% |
| PI | 10,91 | 12,17 | ▲ +11,5% |
| Total achiziții | 340,68 | 281,48 | ▼ -17,4% |
| Vânzări | |||
| PZU | 0,00 | 0,05 | — |
| PI | 0,12 | 0,16 | ▲ +33,3% |
| Total vânzări | 0,12 | 0,21 | ▲ +75,0% |
II. Piața angro · Transelectrica — pierderile din rețeaua de transport
Structură tranzacții operator de transport și sistem - GWh -
| Aprilie 2026 | Mai 2026 | Δapr→mai | |
|---|---|---|---|
| Achiziții | |||
| Contracte negociate | 32,40 | 33,48 | ▲ +3,3% |
| Piața centralizată a contractelor, din care: | 10,80 | 11,16 | ▲ +3,3% |
| PCCB-NC | 3,60 | 3,72 | ▲ +3,3% |
| PCT-BRM | 7,20 | 7,44 | ▲ +3,3% |
| PZU | 25,13 | 18,96 | ▼ -24,6% |
| PI | 1,38 | 1,50 | ▲ +8,7% |
| Total achiziții | 69,71 | 65,11 | ▼ -6,6% |
| Vânzări | |||
| PI | 0,68 | 0,64 | ▼ -5,9% |
| Total vânzări | 0,68 | 0,64 | ▼ -5,9% |
II. Piața angro · Cine de unde cumpără pentru pierderi
Structura achizițiilor de energie electrică ale OD concesionari și OTS pentru acoperirea consumului propriu tehnologic în rețele - Mai 2026 - GWh
| DEER | DELGAZ GRID | DISTRIBUȚIE ENERGIE OLTENIA | REȚELE ELECTRICE ROMANIA | TRANSELECTRICA | |
|---|---|---|---|---|---|
| Negociate | 26,01 | 0,00 | 11,16 | 9,85 | 33,48 |
| PCCB-LE-flex | 24,42 | 0,00 | 0,00 | 9,75 | 0,00 |
| PCCB-NC | 0,00 | 11,16 | 3,73 | 3,72 | 3,72 |
| PC-OTC | 14,88 | 5,95 | 3,73 | 29,77 | 0,00 |
| PMC-BRM | 1,45 | 0,73 | 0,00 | 1,45 | 0,00 |
| PCT-BRM | 14,88 | 2,79 | 0,01 | 3,72 | 7,44 |
| Achiziție netă PZU | 31,33 | 11,38 | 10,10 | 37,31 | 18,96 |
| Achiziție netă PI | 11,96 | 0,00 | 0,03 | 0,03 | 0,86 |
Listă oficială din raport, 1:1
PARTICIPANȚI ACTIVI PE PIAȚA ANGRO DE ENERGIE ELECTRICĂ
280 înregistrări
- A6 Impex SA
- Adrem Asset Management SRL
- Aenro Energy Holding SRL
- Ahura Energy SRL
- Alegfurnizorul Consulting SRL
- Alive Capital SA
- Alive Sun Power One SRL
- Alizeu Eolian SA
- Alpha Project Tehnology SA
- Alro SA
- AMV Solar SRL
- Anchor Grup SA
- AOT Energy SRL
- Arvi Invest SRL
- Auchan Renewable Energy SRL
- Axpo Energy Romania SRL
- Azomures SA
- Baba Ana Solar Green Energy SRL
- Bepco SRL
- Best Energy SRL
- Bioenergy Suceava SRL
- Blue Line Energy SRL
- Blue Planet Investments SRL
- Blue Sand Investment SRL
- Borzești Power SRL
- Braila Winds SRL
- Caracal Solar Alpha SRL
- Casa Crang SRL
- Casori SRL
- Catalan Electric SRL
- CET Govora SA
- Chimcomplex Borzești SA
- CIC Green Energy Beta SRL
- Clue Solar SRL
- Cluster Energy SRL
- Comcris Energy SRL
- CNTEE Transelectrica SA
- Compania Locala de Termoficare COLTERM SA
- Complexul Energetic Oltenia SA
- Conti Green Projects SRL
- Contour Global Solutions SRL
- Cooperativadeenergie Furnizare SRL
- Corni Eolian SRL
- Cotroceni Park SA
- Crest Energy SRL
- D.Trading D.O.O.
- Dacia Energy Solutions SRL
- Danske Commodities A/S
- Delgaz Grid SA
- DIGI Romania SA
- Distribuție Energie Electrică România SA
- Distribuție Energie Oltenia SA
- E.ON Energie Romania SA
- East Wind Farm SRL
- Eco Power Wind SRL
- Eco Voltaic SRL
- Ecoenergia SRL
- Ecosfer Energy SRL
- EDPR România SRL
- EFT Power SRL
- EGGER Romania SRL
- E-Infra SA
- Ela Energy PH SRL
- Elcata MHC SRL
- Electric Planners SRL
- Electrica Furnizare SA
- Electricom SA
- Electrificare CFR SA
- Electro Energy Sud SRL
- Electrocarbon SA
- Electrocentrale București SA
- Electrogrup SA
- Elektra Green Power SRL
- Elektra Wind Power SRL
- Elsid SA
- EM Power SRL
- Encon Prime SRL
- Energia Verde Ventuno SRL
- Energocom SA
- Energovia EOOD
- Energy Capital Group SRL
- Energy Core Development SRL
- Energy Distribution Services SRL
- Energy Innovative Solutions SRL
- Energy Partners Alpha Solar SRL
- Energy Tech Entera SRL
- Enery Optimizarea Portofoliului SRL
- Enevo Power SRL
- Enex Nalbant Renewable SRL
- Engie România SA
- Entel SA
- Entrex Services SRL
- Eol Energy SRL
- Eolian Project SRL
- EP Furnizare SRL
- EP Green Furnizare SRL
- EPP Power Trading SRL
- Espe Energia SRL
- Eviva Nalbant SRL
- Evolve Energy Management Solutions SRL
- Eye Mall SRL
- Fin Energy SRL
- Fort Green Energy SRL
- Freepoint Commodities Europe
- Fundpole Capital SRL
- Future PV SRL
- Galicsud SRL
- Gamma Solar Project SRL
- Gan Energy SRL
- General Energetic SA
- Gen-I Bucharest - Electricity Trading And Sale SRL
- Ges Furnizare SRL
- Getica 95 COM SRL
- Glodeni Energy SRL
- Glodeni Solar SRL
- Glyptodon SRL
- GPSB Solaris 48 SRL
- Green Vision Seven SRL
- Grenerg SRL
- Ground Investment Corp SRL
- Grup Blauer Bucureti SRL
- Harghita Energy Broker SRL
- Heliolux SRL
- Helpvolt Instal SRL
- Hermes Energy International SRL
- Holding Slovenske Elektrarne d.o.o.
- Horia Solar Invest One SRL
- HS Timber Productions Reci SRL
- HS Timber Productions SRL
- ICCO Energ SRL
- ICD Octagon Development SRL
- ICPE Electrocond Technologies SA
- Ingka Investments Renewable Energy Romania SRL
- International Solar Energy SRL
- ISPH SA
- JRD Solar SRL
- Kelag Internațional Ljubljana d.o.o.
- Kelavent Charlie SRL
- Kelavent Echo SRL
- Kentax Energy SRL
- Ker Toki Power AD
- Ker Toki Power RO SRL
- Kompact Grid SRL - Agregator
- Krom Capital SA
- Kronospan Timber Sebeș SRL
- Land Power SRL
- LDA Furnizare SRL
- Lemar Grup SRL
- Liberty Galați SA
- LJG Green Source Energy Alpha SA
- LJG Green Source Energy Beta SRL
- LJG Green Source Energy Gamma SRL
- Luxten Lighting Company SA
- M.H.P.P. Energy Somes SRL
- Mar-Tin Solar Energy SRL
- Mazarine Energy Romania SRL
- Megalodon Storage SRL
- MET Austria Energy Trade GmbH
- MET Romania Energy SA
- Metlen Energy & Metals Single Member SA
- MHC Water Power SA
- Midori Solutions SRL
- Mira Green Planet SRL
- Mireasa Energies SRL
- Modern Calor SA
- Moldova Eolian SRL
- Monsson SRL
- Monsson Trading SRL
- Montana Solar Energy SRL
- MPS Energy SRL
- Municipiul Iași SA
- MVM Future Energy Technology SRL
- MVM ONEnergy Zartkoruen Mukodo Reszvenytarsasag
- Necaluxan Solthree SRL
- Neptun SA
- New Energy Management SRL
- Next Energy Distribution SRL
- Next Energy Parteners SRL
- Nexte Asset Management SRL
- Nexte Renewable SRL
- Nicolae Balcescu Regenerabile SRL
- Nova H SRL
- Nova Power&Gas SRL
- Nova PS 110 SRL
- NOVA PS 170 SRL
- NOVA PS 90 SRL
- NRX Wind SRL
- OLT Piess SRL
- OMV Petrom SA
- Optimax Energy GMBH
- Optimize Power SRL
- ORI Exp SRL
- Petrotel-Lukoil SA
- Photovoltaic Green Project SRL
- Plenerg SRL
- Power Peak Trading SRL
- Power Regenerabil Energy SRL
- Powerhouse Trading SRL
- PPC Energie SA
- PPC Renewables Romania SRL
- PPC Trading SRL
- Premier Energy SA
- Premier Energy Furnizare SA
- Premier Wind 18 SRL
- Premier Wind 80 SRL
- PV Energy SRL
- RAAL SA
- Rătești Solar Plant SRL
- Renewa Power SRL
- Renovatio Trading SRL
- Repsan Energy SRL
- Respect Energy România SRL
- Rețele Electrice România SA
- Romelectro Bucuresti SA
- Romenergetica SRL
- Romenergy Trading SRL
- Romkumulo SRL
- Rompetrol Energy SA
- Romuk Energy SRL
- Rulmenti SA
- Second Foundation A.S.
- SERG Company SRL
- Shikun and Binui Energy Satu Mare SRL
- SIX Wings SRL
- Skybase Energy SRL
- Smart Power Generation Alfa SRL
- SN Nuclearelectrica SA
- SNGN Romgaz SA
- Societatea Complexul Energetic Valea Jiului SA
- Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie SA
- Societatea Electrocentrale Craiova SA
- Societatea Energetica Electrica SA
- Softenerg SRL
- Solar Electric Frasinet SRL
- Solar Future Energy SRL
- Solar System Project SRL
- Solaria Green Energy SRL
- Solprim SRL
- Spectrade SRL
- Spectrum Tech SRL
- SPEEH Hidroelectrica SA
- Standard Grup 4 Term SRL
- Stock Energy SRL
- Sun Energy Complet SA
- Sustainable Energy Supply North SRL
- Teiuș Solar SRL
- Termo Ploiesti SRL
- Termoficare Oradea SA
- Terravis Studio SRL
- Thermoenergy Group SA
- Three Pharm SRL
- Tinmar Energy SA
- Tinmar Green Energy SRL
- True Enery Management SRL
- Uzinsider General Contractor SA
- Varokub Energy Development SRL
- Vatech Consulting SRL
- Veolia România Soluții Integrate SA
- Verbund Energy4Business Gmbh
- Verbund Wind Power Romania SRL
- Veroniki Wind SRL
- Vertical Energy Volt SRL
- Vest Energo SA
- Vienna Energy Forta Naturala SRL
- Vimetco Management Romania SRL
- VIS Solaris 2011 SRL
- Vitol Gas and Power B.V.
- VM-Trade Energy SRL
- Volt Energy Development SRL
- Vrancart SA
- Vrish Pro Investments SRL
- Warehouses De Pauw Romania SRL
- We Power Team SRL
- Werk Energy SRL
- Wind Energy Service East Europe SRL
- Wind Park Invest SRL
- Windfarm MV 1 SRL
- Xalandine Energy SRL
- XPV SRL
- Yar Power SRL
OPERATORI PIAȚA ENERGIE ELECTRICĂ
- BRM SA
- OPCOM SA
Indicatori de concentrare pentru piața angro și componentele sale
Cât de concurențială e de fapt fiecare piață: cota liderului (C1), a primilor trei (C3) și indicele HHI, exact cum le calculează ANRE. Celulele HHI sunt colorate pe pragurile standard: verde sub 1.000 (neconcentrat), chihlimbar până în 2.000, roșu peste (concentrat).
II. Piața angro · cap. 4 — Concentrarea producției (energie livrată în rețele)
Indicatori de concentrare - Mai 2026 -
| C1 (%) | C3 (%) | HHI | |
|---|---|---|---|
| Valoare (mai 2026) | 36,96 | 56,04 | 1.645,00 |
| Cumulat ianuarie–mai 2026 | 30,27 | 60,40 | 1.509,00 |
II. Piața angro · cap. 4 — Concurența pe bursa spot OPCOM
Indicatori de concentrare PZU–OPCOM - Mai 2026 -
| C1 (%) | C3 (%) | HHI | |
|---|---|---|---|
| Vânzare | 14,45 | 33,83 | 573,00 |
| Cumpărare | 25,15 | 51,50 | 1.179,00 |
II. Piața angro · cap. 4 — Concurența pe bursa spot BRM
Indicatori de concentrare PZU–BRM - Mai 2026 -
| C1 (%) | C3 (%) | HHI | |
|---|---|---|---|
| Vânzare | 27,76 | 45,32 | 1.089,79 |
| Cumpărare | 21,92 | 41,06 | 949,67 |
II. Piața angro · cap. 4 — Concurența pe piața de echilibrare, pe reglaje
Indicatori de concentrare PE - Mai 2026 -
| RRFa creștere | RRFa reducere | RRFm creștere | RRFm reducere | RI creștere | RI reducere | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| C1 (%) | 20,22 | 29,18 | 77,62 | 46,56 | — | — |
| C3 (%) | 58,10 | 57,40 | 87,27 | 82,71 | — | — |
| HHI | 1.410 | 1.553 | 6.105 | 2.873 | — | — |
II. Piața angro · cap. 4 — Rezervele de putere contractate de Transelectrica
Indicatori de concentrare Piața serviciilor de sistem - Mai 2026 -
| RRFa | RRFm | RI | |
|---|---|---|---|
| Cantitate contractată (h*MW) | 257.875 | 502.875 | — |
| C1 (%) | 22,81 | 33,26 | — |
| C3 (%) | 47,89 | 72,23 | — |
| HHI | 1.294 | 2.196 | — |
III. Piața cu amănuntul de energie electrică
Partea care se vede pe factură: câți clienți există, cât consumă, la ce prețuri medii și câtă concurență au — pe tranșe europene de consum și pe regimurile de furnizare (concurențial, serviciu universal, ultimă instanță).
III. Piața cu amănuntul · Clasificarea europeană a consumatorilor
Tranșe de consum clienți noncasnici
| Consum anual cuprins în intervalul (MWh) | |
|---|---|
| Tranșa - IA | < 20 |
| Tranșa - IB | ≥ 20 și < 500 |
| Tranșa - IC | ≥ 500 și < 2.000 |
| Tranșa - ID | ≥ 2.000 și < 20.000 |
| Tranșa - IE | ≥ 20.000 și < 70.000 |
| Tranșa - IF | ≥ 70.000 și < 150.000 |
| Tranșa - IG | ≥ 150.000 |
III. Piața cu amănuntul · Clasificarea europeană a consumatorilor
Tranșe de consum clienți casnici
| Consum anual cuprins în intervalul (kWh) | |
|---|---|
| Tranșa - DA | < 1.000 |
| Tranșa - DB | ≥ 1.000 și < 2.500 |
| Tranșa - DC | ≥ 2.500 și < 5.000 |
| Tranșa - DD | ≥ 5.000 și < 15.000 |
| Tranșa - DE | ≥ 15.000 |
Listă oficială din raport, 1:1
TITULARI LICENȚĂ DE FURNIZARE ENERGIE ELECTRICĂ CU CLIENȚI FINALI, ACTIVI ÎN LUNA MAI 2026
70 înregistrări
- Alive Capital SA
- Alro SA
- Anchor Grup SA
- Auchan Renewable Energy SRL
- Best Energy SRL
- Complexul Energetic Oltenia SA
- Cooperativadeenergie Furnizare SRL
- Cotroceni Park SA
- Crest Energy SRL
- Dacia Energy Solutions SRL
- DIGI Romania SA
- E.ON Energie Romania SA*
- East Wind Farm SRL
- EFT Power SRL
- Elcata MHC SRL
- Electric Planners SRL
- Electrica Furnizare SA*
- Electricom SA
- EM Power
- Energy Core Development SRL
- Energy Distribution Services SRL
- Energy Tech Entera SRL
- Enevo Power
- Engie România SA
- Entrex Services SRL
- Eol Energy SRL
- Eye Mall SRL
- Fundpole Capital
- Gan Energy SRL
- Ges Furnizare SRL
- Getica 95 Com SRL
- Green Vision Seven SRL
- Grenerg SRL
- Harghita Energy Broker SRL
- Hermes Energy International SRL
- ICCO Energ SRL
- ICPE Electrocond Technologies SA
- Ingka Investments Renewable Energy Romania SRL
- ISPH
- Liberty Galati
- Luxten Lighting Company SA
- Mar-Tin Solar Energy SRL
- Mazarine Energy Romania SRL
- MET Romania Energy SA
- Monsson Trading SRL
- MPS Energy
- MVM Future Energy Technology SRL
- New Energy Management
- Next Energy Parteners SRL
- Nova Power&Gas SRL
- OMV Petrom SA
- Photovoltaic Green Project SRL
- Plenerg SRL
- PPC Energie SA*
- Power Peak Trading
- Premier Energy Furnizare SA*
- Renovatio Trading SRL
- Renewa Power SRL
- Respect Energy Romania
- Romenergetica
- SNGN Romgaz SA
- Solprim SRL
- SPEEH Hidroelectrica SA*
- Sustainable Energy Supply North
- Tinmar Energy SA
- Tinmar Green Energy SRL
- Uzinsider General Contractor SA
- Veolia România Soluții Integrate SA
- Verbund Wind Power Romania SRL
- Werk Energy SRL
Listă oficială din raport, 1:1
Titulari licență care comercializează energie electrică doar la clienții finali alimentați direct din instalațiile electrice aferente unităților de producere/rețelele electrice proprii sau care raportează doar autoconsum (consum propriu), ACTIVI ÎN LUNA MAI 2026
27 înregistrări
- Azomures SA
- Bepco SRL
- CET Govora SA
- Chimcomplex Borzesti SA
- Compania Locala de Termoficare Colterm SA
- Contourglobal Solutions
- EGGER Romania SRL
- Electrocarbon
- Electrocentrale București SA
- Elsid SA
- Electrificare CFR SA
- HS Timber Productions SRL
- HS Timber Productions Reci SRL
- Kronospan Timber Sebes
- Modern Calor SA
- Monsson SRL
- Petrotel-Lukoil SA
- Romelectro Bucuresti SA
- Rompetrol Energy
- Rulmenti SA
- Skybase Energy SRL
- SN Nuclearelectrica SA
- Societatea Complexul Energetic Valea Jiului SA
- Societatea Electrocentrale Craiova SA
- Termo Ploiesti SRL
- Vienna Energy Forta Naturala SRL
- Warehouses De Pauw Romania SRL
III. Piața cu amănuntul · cap. 2 — Numărul de clienți finali
Număr clienți finali noncasnici Mai 2026
| Total PAM | Regim concurențial | Regim UI | |
|---|---|---|---|
| IA | 234.051 | 229.370 | 4.681 |
| IB | 56.939 | 55.207 | 1.732 |
| IC | 7.189 | 7.070 | 119 |
| ID | 2.635 | 2.613 | 22 |
| IE | 172 | 172 | — |
| IF | 27 | 27 | — |
| IG | 25 | 25 | — |
| Total | 301.038 | 294.484 | 6.554 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 2 — Numărul de clienți finali
Număr clienți casnici Mai 2026
| Total PAM | Regim concurențial | Regim SU | Regim UI | |
|---|---|---|---|---|
| DA | 4.311.188 | 2.985.505 | 1.320.671 | 5.012 |
| DB | 3.182.751 | 2.340.619 | 839.341 | 2.791 |
| DC | 1.002.046 | 777.864 | 223.772 | 410 |
| DD | 279.352 | 242.404 | 36.845 | 103 |
| DE | 29.525 | 27.255 | 2.261 | 9 |
| Total | 8.804.862 | 6.373.647 | 2.422.890 | 8.325 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 3 — Consumul clienților finali
Consumul clienților finali noncasnici pe tranșe de consum și regimuri de furnizare - GWh -
| Total PAM | Regim concurențial | Regim UI | |
|---|---|---|---|
| IA | 135,87 | 134,10 | 1,77 |
| IB | 421,19 | 414,98 | 6,21 |
| IC | 280,20 | 275,05 | 5,15 |
| ID | 656,54 | 651,97 | 4,58 |
| IE | 398,60 | 398,60 | — |
| IF | 226,67 | 226,67 | — |
| IG | 630,35 | 630,35 | — |
| Total | 2.749,43 | 2.731,72 | 17,71 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 3 — Consumul clienților finali
Consumul clienților finali casnici pe tranșe de consum și regimuri de furnizare - GWh -
| Total PAM | Regim concurențial | Regim SU | Regim UI | |
|---|---|---|---|---|
| DA | 195,48 | 150,29 | 44,95 | 0,24 |
| DB | 436,61 | 336,67 | 99,59 | 0,35 |
| DC | 270,88 | 213,84 | 56,91 | 0,13 |
| DD | 111,75 | 95,76 | 15,94 | 0,05 |
| DE | 32,77 | 29,66 | 3,10 | 0,01 |
| Total | 1.047,50 | 826,22 | 220,49 | 0,79 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 3 — Tabloul complet al pieței
Structura numărului de clienți finali și a consumului clienților finali defalcat pe tip client/regim de furnizare Mai 2026
| Clienți — Număr | Clienți — Pondere (%) | Consum — Cantitate (MWh) | Consum — Pondere (%) | |
|---|---|---|---|---|
| Total din care: | 9.105.900,00 | 100,00 | 3.796.923,85 | 100,00 |
| Casnic | 8.804.862,00 | 96,69 | 1.047.497,69 | 27,59 |
| concurențial | 6.373.647,00 | 69,99 | 826.217,09 | 21,76 |
| SU | 2.422.890,00 | 26,61 | 220.493,66 | 5,81 |
| UI | 8.325,00 | 0,09 | 786,94 | 0,02 |
| Noncasnic | 301.038,00 | 3,31 | 2.749.426,15 | 72,41 |
| concurențial | 294.484,00 | 3,23 | 2.731.718,08 | 71,95 |
| UI | 6.554,00 | 0,07 | 17.708,07 | 0,47 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 4 — Prețuri medii de furnizare
Prețul mediu de furnizare pe tranșe de consum și regimuri de furnizare clienți finali noncasnici lei/MWh
| Total PAM | Regim concurențial | Regim UI | |
|---|---|---|---|
| IA | 1.057,71 | 1.057,39 | 1.082,04 |
| IB | 1.001,46 | 1.000,03 | 1.097,33 |
| IC | 850,24 | 846,75 | 1.036,57 |
| ID | 783,81 | 781,65 | 1.091,78 |
| IE | 724,65 | 724,65 | — |
| IF | 677,39 | 677,39 | — |
| IG | 606,61 | 606,61 | — |
| Total | 779,48 | 777,55 | 1.076,69 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 4 — Prețuri medii de furnizare
Prețul mediu de furnizare pe tranșe de consum și regimuri de furnizare clienți casnici lei/MWh
| Total PAM | Regim concurențial | Regim SU | Regim UI | |
|---|---|---|---|---|
| DA | 1.114,77 | 1.083,34 | 1.219,25 | 1.221,86 |
| DB | 1.123,30 | 1.093,60 | 1.223,63 | 1.144,62 |
| DC | 1.103,93 | 1.072,62 | 1.221,41 | 1.189,69 |
| DD | 1.040,28 | 1.010,33 | 1.219,89 | 1.144,21 |
| DE | 971,16 | 945,93 | 1.211,71 | 1.248,09 |
| Total | 1.103,08 | 1.071,35 | 1.221,73 | 1.177,34 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 5 — Concentrarea pe retail
Indicatori de concentrare Total PAM - Mai 2026 - (Tranșe consum Clienți noncasnici)
| IA | IB | IC | ID | IE | IF | IG | Total | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C1 (%) | 33 | 24 | 15 | 10 | 14 | 51 | 31 | 18 |
| C3 (%) | 68 | 56 | 41 | 28 | 38 | 72 | 55 | 34 |
| HHI | 2.038 | 1.394 | 881 | 553 | 778 | 2.921 | 1.524 | 683 |
| Consum (GWh) | 136 | 421 | 280 | 657 | 399 | 227 | 630 | 2.749 |
| Nr. furnizori activi | 63 | 74 | 61 | 54 | 32 | 13 | 16 | 97 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 5 — Concentrarea pe retail
Indicatori de concentrare Total PAM - Mai 2026 - (Tranșe consum Clienți casnici)
| DA | DB | DC | DD | DE | Total | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| C1 (%) | 30 | 30 | 29 | 35 | 50 | 28 |
| C3 (%) | 72 | 72 | 77 | 84 | 86 | 75 |
| HHI | 2.100 | 2.118 | 2.233 | 2.558 | 3.266 | 2.139 |
| Consum (GWh) | 195 | 437 | 271 | 112 | 33 | 1.047 |
| Nr. furnizori activi | 25 | 25 | 23 | 22 | 21 | 28 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 5 — Doar componenta concurențială
Indicatori de concentrare Regim Concurențial - Mai 2026 - (Tranșe consum Clienți noncasnici)
| IA | IB | IC | ID | IE | IF | IG | Total | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C1 (%) | 33 | 24 | 15 | 10 | 14 | 51 | 31 | 18 |
| C3 (%) | 68 | 56 | 41 | 28 | 38 | 72 | 55 | 34 |
| HHI | 2.053 | 1.391 | 884 | 558 | 778 | 2.921 | 1.524 | 685 |
| Consum (GWh) | 134 | 415 | 275 | 652 | 399 | 227 | 630 | 2.732 |
| Nr. furnizori activi | 63 | 73 | 61 | 54 | 32 | 13 | 16 | 97 |
III. Piața cu amănuntul · cap. 5 — Doar componenta concurențială
Indicatori de concentrare Regim Concurențial - Mai 2026 - (Tranșe consum Clienți casnici)
| DA | DB | DC | DD | DE | Total | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| C1 (%) | 27 | 29 | 32 | 41 | 56 | 29 |
| C3 (%) | 73 | 72 | 77 | 84 | 86 | 75 |
| HHI | 2.083 | 2.041 | 2.268 | 2.871 | 3.692 | 2.168 |
| Consum (GWh) | 150 | 337 | 214 | 96 | 30 | 826 |
| Nr. furnizori activi | 25 | 25 | 23 | 22 | 21 | 28 |
Referință
Dicționarul pieței de energie
| ANRE | Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei — arbitrul pieței: dă licențe, aprobă tarife reglementate, monitorizează concurența. |
| PAN / PAM | Piața angro (între producători, traderi, furnizori) / piața cu amănuntul (furnizori → consumatori finali). |
| SEN | Sistemul Electroenergetic Național — rețeaua electrică a României, ca întreg. |
| OTS / OD | Operatorul de transport și sistem (Transelectrica) / operatorii de distribuție concesionari (DEER, Delgaz Grid, DEO, Rețele Electrice România). |
| OPCOM / BRM | Cei doi operatori de piață: bursa istorică de energie, respectiv Bursa Română de Mărfuri (activă pe energie din 2024). |
| PZU | Piața pentru ziua următoare — licitația zilnică pe fiecare oră; dă prețul de referință (PIP). |
| PI (IDCT / IDA) | Piața intrazilnică — corecții în ziua livrării, prin corelare continuă (IDCT) sau licitații (IDA). |
| PE | Piața de echilibrare — Transelectrica cumpără în timp real creșteri/reduceri de producție; prețuri de deficit/excedent. |
| PCCB-LE-flex / PCCB-NC | Piețe centralizate de contracte bilaterale: licitație extinsă cu profil flexibil / negociere continuă. |
| PC-OTC | Piața centralizată cu negociere de tip over-the-counter. |
| PCE-ESRE-CV | Piața de energie din surse regenerabile susținute prin certificate verzi. |
| PMC-BRM / PCT-BRM | Piața mixtă de contracte, respectiv piața la termen, administrate de BRM. |
| PIP | Prețul de închidere a pieței — prețul rezultat din licitația PZU. |
| TG | Tariful de introducere a energiei în rețea, plătit de producători; inclus în prețurile din raport. |
| CPT | Consumul propriu tehnologic — pierderile din rețelele de transport/distribuție, cumpărate de operatori. |
| Regim concurențial / SU / UI | Contract negociat pe piața liberă / serviciu universal (tarif reglementat, doar casnici) / ultimă instanță (preluare automată). |
| FUI | Furnizor de ultimă instanță — desemnat de ANRE să preia automat clienții rămași fără furnizor (în mai 2026: PPC Energie S.A.). |
| Prosumator | Consumator care și produce (tipic panouri pe acoperiș) și livrează surplusul în rețea. |
| RRFa / RRFm / RI | Rezervele de echilibrare: restabilirea frecvenței cu activare automată / manuală, respectiv rezerva de înlocuire. |
| IGCC | Platforma europeană de compensare a dezechilibrelor între operatorii de sistem (imbalance netting). |
| SDAC / SIDC | Cuplarea unică europeană a piețelor pentru ziua următoare, respectiv intrazilnice — bursele naționale unite într-una continentală. |
| C1 / C3 / HHI | Cota celui mai mare jucător / a primilor trei / indicele Herfindahl-Hirschman (suma pătratelor cotelor; >2000 = piață concentrată). |
| Tranșe IA–IG / DA–DE | Clasificarea europeană a consumatorilor noncasnici (MWh/an), respectiv casnici (kWh/an), din Regulamentul (UE) 1952/2016. |
Transparență
Proveniența datelor de pe această pagină
Sursa unică: Raport privind rezultatele monitorizării pieței de energie electrică în luna mai 2026 — PDF-ul oficial ANRE (document scanat, 45 de pagini). Fiecare tabel indică pagina din raport din care provine — butonul „PDF · pag." deschide originalul fix acolo. Valorile sunt reproduse întocmai (formatate românește); celulele goale din raport rămân goale aici — nu le transformăm în zero. Coloana Δ (aprilie→mai) este calculată de EuroEnergy și marcată ca atare. Explicațiile ne aparțin și nu angajează ANRE. Raportul e lunar — pagina se actualizează la fiecare ediție nouă.